Szukaj

Cukrzyca musi być pod kontrolą

Cukrzyca musi być pod kontrolą

U coraz większej grupy osób wykrywana jest ta choroba, dlatego cukrzyca musi być pod kontrolą lekarską.

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie ok. 347 mln ludzi na świecie zmaga się z tym schorzeniem, a liczba zachorowań może wciąż rosnąć.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, spowodowaną zaburzoną produkcją i działaniem insuliny w komórkach trzustki. Insulina z kolei jest hormonem, który obniża poziom cukru we krwi, a objawem jej nieprawidłowego funkcjonowania jest podwyższony poziom cukru glukozy we krwi.

Cukrzyca musi być pod kontrolą, by chorzy mogli normalnie funkcjonować.

„W Polsce coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę, obecnie szacuje się, że jest to ok. 3 mln. Wpływ na rozwinięcie się choroby mają zarówno czynniki środowiskowe, jak i odziedziczone predyspozycje genetyczne. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale może pojawić się już w bardzo wczesnym wieku i zachorować na nią mogą zarówno noworodki, niemowlęta, dzieci, jak i osoby aktywne, w sile wieku” – podkreśla diabetolog. „Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie swojego organizmu i właściwa, systematyczna kontrola” – mówi
dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog.

Cukrzyca jest niepozornie zaczynającym się schorzeniem. Pierwsze jej objawy są najczęściej niezauważalne i mogą być bagatelizowane przez chorych. Początkowo można zauważyć, m.in.: zmniejszenie masy ciała, wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i wzmożona senność, stany zapalne narządów moczowo-płciowych. „Niestety do zmian cukrzycowych i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu często prowadzić mogą niewłaściwe nawyki tj. brak aktywności fizycznej czy niezdrowe odżywianie” – dodaje dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy LUX MED.

  • Cukrzyku – zadbaj o siebie!

W codziennej walce z chorobą niezwykle istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad tj. jak zdrowa dieta i ruch, które mają istotny wpływ na pomyślny przebieg leczenia:

  • Ćwicz, ćwicz

Postaraj się wykonywać codzienną, podstawową gimnastykę lub inną aktywność na miarę Twoich możliwości i stanu zdrowia. Kiedy Twój organizm podejmuje zwiększony wysiłek fizyczny, mięśnie kurczą się i rozluźniają zużywając przy tym glukozę, by uzyskać energię. Ponieważ zapotrzebowanie na nią rośnie – cukier zostaje usuwany jest z krwi podczas ćwiczeń i po nich. To znacznie obniża poziom glukozy we krwi oraz zmniejsza ryzyko otyłości
i nadciśnienia.

  • Jedz regularnie

Staraj się jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, średnio co 3-4 godziny. Dzięki systematyce posiłków Twój poziom glukozy będzie unormowany i nie będziesz odczuwać chęci podjadania.

  • Jedz mądrze

Staraj się przygotowywać zbilansowane posiłki, ponieważ im bardziej dbasz o siebie tym bardziej dbasz o swoje zdrowie. Zwróć uwagę, aby w Twoim menu znalazło się pieczywo zawierające duże ilości błonnika, produkty mleczne o obniżonej wartości tłuszczu oraz chude mięso, ryby czy wędliny drobiowe.

  • Zwróć uwagę na niski indeks glikemiczny

Każdy posiłek cukrzyka powinien być bogaty w węglowodany oraz skrobię i posiadać niski indeks glikemiczny. Włącz zatem do swojego menu, m.in.: pieczywo pełnoziarniste tj. graham, żytnie, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy oraz kaszę np. jęczmienną. W miarę możliwości spożywaj też surowe owoce i warzywa, ponieważ poddawanie produktów obróbce termicznej zwiększa poziom indeksu glikemicznego.

  • Cukrzyca pod kontrolą

Nieprawidłowe leczenie i brak systematycznej kontroli może prowadzić do trwałej lub czasowej niezdolności do pracy lub częstych absencji chorobowych, a także uniemożliwić normalne funkcjonowanie w środowisku pracy i najbliższym otoczeniu.

Aby móc sprawnie funkcjonować i wypełniać codzienne obowiązki czy pasje pomimo schorzenia, osoby zmagające się z cukrzycą powinny regularnie przeprowadzać badania istotne z punktu widzenia monitorowania cukrzycy tj.

  • laboratoryjne,
  • obrazowe i czynnościowe.

Ważnym elementem procesu leczenia jest też stała opieką diabetologa i edukatora diabetologicznego, który będzie mógł dawać indywidualne wskazówki dotyczące stylu życia, odżywiania i aktywności fizycznej.