Szukaj

Depresja to dodatek do samotności

Depresja to dodatek do samotności

Osoby starsze często spędzają swoje życie samotnie a depresja to dodatek do samotności, który potrafi zniszczyć nie tylko psychikę, ale ogólnie zdrowie.

Młodzi ludzie często bagatelizują problemy psychiczne u seniorów, uważając, że zmiana zachowania jest naturalną konsekwencją starzenia. Warto jednak pamiętać, że osoby starsze są bardzo narażone na schorzenia psychiczne, takie jak depresja, nerwica czy inne zaburzenia emocjonalne. Pomimo że starość utożsamiana jest z wypoczynkiem, wielu seniorów nie może pogodzić się z tym, że po latach aktywności zawodowej musi przejść w stan bierności.
Powtarzający się rytm dnia, samotność oraz świadomość, że bliscy znajomi umierają, mogą przytłoczyć nawet silną osobę i doprowadzić do postępującej choroby psychicznej.

Rodziny osób starszych powinni mieć świadomość, że depresja to dodatek do samotności, jaka dotyka seniorów.

Nawet kiedy osoba starsza nie potrzebuje pomocy przy robieniu zakupów, pielęgnacji, porządkach domowych, nie powinniśmy pozostawiać jej samej sobie. Przedłużająca się samotność może prowadzić m.in. do depresji starczej.

Depresja u seniorów jest bardzo poważnym problemem wywołanym zmianą trybu życia oraz odosobnieniem. Pamiętajmy, że opieka nad osobą starszą może przyjmować różne formy – w wielu przypadkach wystarczy włączyć seniora do życia społecznego, aby na nowo wzbudzić w nim chęć do działania. Jeżeli jednak problemy psychiczne doprowadziły do stanu przed depresyjnego, albo też depresji, nie można zwlekać z pomocą. Depresja jest groźną chorobą, która nieleczona prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia.
Dla wielu rodzin rozwiązaniem problemu samotności seniorów jest przekazanie osoby starszej do  domu opieki. W placówkach prywatnych, na wysokim poziomie seniorzy znajdą z pewnością odpowiednią pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne.

Jednak to osoba starsza, mająca ciągły kontakt z ludźmi, aktywna społecznie czuje się szczęśliwsza, ma poczucie własnej wartości i czerpie radość z kontaktu ze swoimi rówieśnikami. Ogromne znaczenie mają również kontakty z dziećmi, z wnukami. To właśnie te relacje pozwalają osobom starszym czuć się wciąż młodo i radośnie podchodzić do życia.