Szukaj

Dlaczego osoby starsze powinny unikać glutenu

Dlaczego osoby atarsze powinny unikać glutenu

Dużo mówi się o szkodliwości glutenu, dlatego warto przeanalizować dlaczego osoby starsze powinny unikać glutenu.

Czym jest gluten, o którym w ostatnim czasie jest tak głośno? Czy rzeczywiście jest taki szkodliwy dla naszego organizmu? Czy bardziej szkodzi osobom starszym?

Gluten to mieszanka roślinnych białek, które występują w ziarnach zbóż, najwięcej znajdziemy go w pszenicy. Dzięki niemu, między innymi, chleb, czy bułki są elastyczne, mięciutkie oraz pulchne. Niestety, choć produkty z jego zawartością są niewątpliwie smaczne i pachnące, to jednak jednocześnie są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

Główne problemy zdrowotne, jakie spowodowane są spożywaniem, nawet niewielkich ilości glutenu, mają niewątpliwie związek z tak zwanymi chorobami immunologicznymi.

Gluten dezorganizuje pracę naszego układu odpornościowego, w wyniku czego nasz organizm zamiast bronić się przed bakteriami, grzybami, czy wirusami, czyli realnymi wrogami, zaczyna atakować zdrowe komórki, tkanki, czy narządy, czego konsekwencją są  między innymi problemy:

  •  ze skórą – objawiające się trądzikiem, wysypką, łuszczycą, egzemą;
  • z układem hormonalnym – objawiające się między innymi chorobami tarczycy;
  • z układem nerwowym – powodujące wahania nastroju, problemy z koncentracją, pamięcią oraz snem. Gluten uszkadza i upośledza również pracę mózgu, nasilając objawy schizofrenii, autyzmu oraz  epilepsji,
  • z jelitem cienkim – powodując jego uszkodzenie oraz przewlekły stan zapalny, który bezpośrednio wpływa zarówno na problemy z wchłanianiem, jak i w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do nowotworów;
  • z wchłanianiem – powodujące stany zapalne, zwiększony apetyt, otyłość, osteoporozę, anemię, brak energii, przewlekłe zmęczenie. Wynikające z niedoborów składników odżywczych, minerałów, witamin oraz mikro i makroelementów.

Każdy senior lub jego opiekun, powinien wiedzieć dlaczego osoby starsze powinny unikać glutenu.

Co robić, aby uniknąć problemów wynikających ze spożywania glutenu?

Świetnym sposobem na sprawdzenie, czy u danej osoby występuje nietolerancja na gluten jest wykonanie prostego testu. Należy ustalić 4 tygodnie podczas, których wykluczymy z diety pieczywo, kasze, mąkę, makarony, ciasta oraz inne produkty zawierające nawet śladowe ilości glutenu Jeśli po tym czasie zauważymy poprawę w samopoczuciu, mniejszą senność w ciągu dnia i lepszy sen w nocy, brak drażliwości, brak wysypek, ładniejszy wygląd skóry, włosów i paznokci, to będziemy mieli dowód no to, że powinniśmy wykluczyć gluten z  diety. Będziemy mogli świadomie zaplanować odpowiedni jadłospis dla poprawy naszego zdrowia, bądź naszego podopiecznego. W końcu jesteśmy tym, co jemy.