Szukaj

Gry dla seniorów pomogą zwalczyć nudę

Familie und Senioren spielen ein Puzzle als Demenz Prävention im Seniorenheim

Okres bierności zawodowej często kojarzy się z nudą i nadmiarem wolnego czasu. Emerytura to jednak czas, który można wykorzystać na rozwijanie pasji i szeroko pojętą rozrywkę. Wśród wielu pomysłów na wypełnienie wolnych chwil kreatywnymi zajęciami, zdecydowanie warto napomknąć o grach. Ich różnorodność sprawia, że naprawdę każdy znajdzie taką, która go zafascynuje, wciągając na długie godziny. Wszystkie pomogą zabić nudę, a niektóre mogą dodatkowo trenować umysł, poszerzać wiedzę lub sprzyjać kontaktom towarzyskim.

Przyjemna stymulacja mózgu

Gry to rozrywka, ale często także świetny sposób na stymulację mózgu i utrzymanie szarych komórek w jak najlepszej kondycji. W podeszłym wieku ma to ogromne znaczenie, ponieważ systematyczne ćwiczenia umysłu redukują ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią czy koncentracją. Jako gimnastykę mózgu poleca się gry karciane, szachy, warcaby, Scrabble. Ciekawym pomysłem jest również Triominos, czyli bardziej zaawansowana forma domina. Wszystkie one trenują umiejętność logicznego myślenia, wymagając też koncentracji i dobrej pamięci. Podobnymi cechami wyróżnia się wiele gier planszowych, np. popularny Monopol, w którym rozwija się biznes czy Cluedo, w którym prowadzi się śledztwo. Poza tym, warto pamiętać o klasykach, jakimi są Memory (Pamięć) i Bitwa morska (znana też jako Statki) oraz o wielu grach bazujących na quizach tematycznych.

W towarzystwie raźniej

Część gier przeznaczonych jest dla 2 osób, jednak zdecydowana większość pozwala na uczestnictwo 4, 6, a nawet 8 graczy. Dla lepszej zabawy i zacieśniania więzi warto zaprosić do zabawy znajomych lub rodzinę. W większym gronie można sięgnąć po typowo towarzyskie gry i zabawy. Na pewno sprawdzą się nieśmiertelne Kalambury, w których hasła będą pokazywane lub rysowane. Interesującą, planszową grą towarzyską będzie natomiast stara, ale wciąż mało popularna w Polsce „Gra w życie”, która pozwala na nowo przeżyć młodość i dojrzałość, dokonując innych wyborów i tworząc alternatywny życiorys. Wiele śmiechu zagwarantuje natomiast „Prawda czy wyzwanie?”. Gra, która często wybierana jest przez nastolatków, nabierze zupełnie innego smaku wśród seniorów z dużym doświadczeniem życiowym!

Gra tylko dla seniorów?

Gra planszowa 60+? To brzmi intrygująco. „On the way – latający reporterzy” to gra kierowana konkretnie do osób starszych. Zapewnia dobrą zabawę, a przy okazji jest źródłem wiedzy o tym, co w jesieni życia najważniejsze. 120 fotografii europejskich miast stanowi część rozrywkową. Gracze mają wcielić się w reporterów, którzy korzystając z 42 połączeń lotniczych, wykonują określone zadania. Natomiast karty z pytaniami dotyczącymi realnych, istotnych dla seniora spraw to część zdecydowanie edukacyjna. Poruszane są tu zagadnienia związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem, finansami, relacjami międzyludzkimi, geografią, matematyką i mediami. Taka wiedza ma wpłynąć na rzeczywiste polepszenie jakości życia współczesnych seniorów. To rewelacyjne połączenie rozrywki z przyswajaniem ważnych informacji.