Szukaj

Jak bronić się przed zatrutym powietrzem?

Jak bronić sie przed zatrutym powietrzem

Ze zdziwieniem patrzyliśmy na zdjęcia z Pekinu, gdzie w siwym smogu biegają ludzie w maseczkach a teraz wypada nam samym zacząć myśleć jak bronić się przed zatrutym powietrzem.

W zasadzie sprzyja nam aura, ponieważ nie ciągnie nas na spacery i nie sposób wietrzyć mieszkania przy tak ostrym mrozie, ale temperatura podnosi się. Wiąże się z tym również zmiana na dobre, ponieważ nadciągający front atmosferyczny spowoduje przesunięcie mas powietrza. Może smog przeniesie się gdzieś dalej lub po prostu rozwieje.

Smog na pewno kiedyś zniknie, ale warto być przygotowanym na jego powrót

Zacznijmy uczyć się jak bronić  się przed zatrutym powietrzem.

Kilka wskazówek przyda się wszystkim na przyszłość, bo problemu na pewno nie rozwiąże jednodniowa, darmowa jazda komunikacją miejską.

Musimy sami zadbać o czystość naszego środowiska, ponieważ nikt inny tylko my sami je zanieczyszczamy.

1.       Warto codziennie sprawdzać nie tylko stan pogody, ale również czystość powietrza na dostępnych w Internecie stronach np.

http://aqicn.org/city/poland/mazowieckie/warszawa/marszalkowska/

Pomiary na tej stronie dokonywane są chyba w dokładniejszy sposób niż te, z którymi stykamy się np. na Facebook i może w związku z tym dane nie są tak alarmujące. Zastanawia fakt, że wykaz stanu zanieczyszczenia z zeszłego roku w Warszawie, na ul. Marszałkowskiej  nie pokazuje na tej stronie takiej tragedii, o jakiej piszą polskie media. Jednak dzisiejsze dane potwierdzają, że mamy aktualnie niezdrowe powietrze w Warszawie. Prognozy na szczęście są pocieszające, a jak widać podobna sytuacja miała miejsce rok temu, więc może wynikać to z niskich temperatur, które powodują zatrzymanie zanieczyszczeń w mieście.

2.       Gdy poziom zanieczyszczenia jest bardzo wysoki(kolor bordowy) nie należy opuszczać mieszkań, jeśli to nie jest konieczne. Można jednak spędzać czas na ćwiczeniach fizycznych w domu lub na siłowni.

3.       Oszczędzając zużycie energii w domu dbamy o czystość naturalnego środowiska. Ograniczajmy również jazdę samochodem, szczególnie tym na ropę. Najsłuszniej jest podróżować metrem lub tramwajem.

4.       Nie należy palić w piecykach czy kominkach śmieciami, które powodują powstawanie toksycznych spalin.

5.       Jeśli musimy opuścić dom, gdy jest wysokie zanieczyszczenie powietrza warto założyć na twarz maskę antysmogową, którą można już zakupić w Internecie. Należy jednak pamiętać, że toksyny przenikają również przez skórę. Nie należy przemieszczać się ciągami komunikacyjnymi w mieście, gdzie gromadzi się najwięcej substancji toksycznych.

6.       Ekspozycji na toksyczne powietrze powinny szczególnie unikać osoby starsze, dzieci i osoby chore, ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i krążenia, dlatego należy dopilnować, by pozostawały one w domu i zadbać o dostarczenie im niezbędnych produktów do codziennego funkcjonowania.

I co najważniejsze, nie popadajmy w histerię, żyjmy rozsądnie i szanujmy środowisko, w którym żyjemy.