Szukaj

Jak radzić sobie z seniorem chorym na Parkinsona?

Jak radzić sobie z seniorem chorym na Parkinsona

Choroba Parkinsona najczęściej dotyka osoby pomiędzy 55. a 60. rokiem życia. Choroba ta zaliczana jest do postępujących schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Zanik komórek nerwowych w mózgu prowadzi do tego, że u pacjenta można zaobserwować sztywność i drżenie mięśni, drżenie spoczynkowe, widoczne spowolnienie ruchów. Liczba osób, która dotknięta jest tą chorobą, ciągle rośnie.  Zdiagnozowanie schorzenia zawsze jest dużym wstrząsem nie tylko dla chorego, ale także i dla jego rodziny.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Osoba zmagająca się z chorobą Parkinsona potrzebuje ciągłej opieki, głównie ze względu na spowolnione i niepewne ruchy. Sylwetka osoby chorej jest często mocno przygarbiona. Przyczynia się to do utraty równowagi, przez co senior musi często wstawać i siadać. Osoba starsza z chorobą Parkinsona ma niepewny  i chwiejny chód. W zaawansowanym stadium choroby może kończyć się to częstymi upadkami. Wraz z rozwojem choroby coraz bardziej uciążliwe staje się drżenie rąk, nóg, drżenie spoczynkowe oraz sztywność mięśni. Z biegiem czasu prowadzi to do niemożliwości samodzielnego jedzenia lub picia. Osoby z chorobą Parkinsona zapominają gdzie mieszkają, czasem też jak się nazywają oraz imiona najbliższych osób.

Największe problemy w opiece nad chorym na Parkinsona

Bardzo często rodzina, która opiekuje się osobą chorą na Parkinsona, nie radzi sobie bez dodatkowej pomocy. Sprawowanie opieki nad taką osobą wymaga nie tylko cierpliwości i zaangażowania, ale przede wszystkim czasu i spokoju. Największy problem dla opiekunów stanowi drżenie rąk i całego ciała, które występuje nawet, kiedy chory pozostaje w spoczynku. Drżenie, które wraz z rozwojem choroby staje się coraz bardziej dokuczliwe i widoczne, ciągle przypomina o rozwijającej się chorobie. Senior, który cierpi na Parkinsona, powinien mieć spokojny sen i zapewniony odpoczynek. Zdarza się, że pacjenci, którzy zmagają się z chorobą, mają duże problemy ze snem. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który prowadzi osobę chorą. Przez niedostateczną ilość snu choroby staje się drażliwy i bardziej sfrustrowany.

Bardzo ważną rolę w życiu seniora, który choruje na Parkinsona, odgrywają ćwiczenia, które chociaż na chwilę pozwalają na pozbycie się bardzo uciążliwego drżenia.