Joga dla osób starszych

Joga dla starszych osób

Seniorzy często rezygnują z podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, tłumacząc to wiekiem i różnymi schorzeniami, tymczasem powinni spróbować ćwiczeń, jakie oferuje im joga dla osób starszych.

O ile ekstremalne dyscypliny sportowe mogą być zbyt wymagające dla seniorów, o tyle proste ćwiczenia fizyczne i joga mogą być wykonywane w praktycznie każdym wieku.

Uprawianie jogi daje bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim jest to trening rozciągający i redukujący stres. Osoby starsze, które ćwiczą regularnie, niemal natychmiast zauważają poprawę elastyczności stawów i mięśni. Ćwiczenia fizyczne odpowiadają również za uwalnianie hormonu szczęścia. Wystarczy kilka minut ćwiczeń w ciągu dnia, aby senior poczuł przypływ sił witalnych i na nowo cieszył się życiem. Jogę można uprawiać samodzielnie bądź też grupowo. Obecnie wiele siłowni oferuje zajęcia z jogi dla seniorów. W ramach ćwiczeń senior wykonuje trening rozciągający i wzmacniający. Doświadczony instruktor, zdający sobie sprawę z wieku podopiecznych, dobiera zestaw ćwiczeń w taki sposób, aby nie były zbyt obciążające i nie powodowały wielkiego zmęczenia.

Joga dla osób starszych to doskonałe ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną i psychiczną.

Ogromną korzyścią wynikająca z regularnego uprawiania jogi jest poprawa zdolności utrzymania równowagi. Osoba starsza czuje się silniejsza, zdrowsza, a przede wszystkim – wzmocniona psychicznie. Naukowo udowodniono, że ćwicząc jogę, wzmacniamy połączenia między ciałem i umysłem, a także polepszamy koncentrację. Joga jest szczególnie zalecana osobom uskarżającym się na dolegliwości bólowe. Jeżeli zauważasz u siebie objawy depresji, bądź nie masz chęci do działania, warto abyś spróbował ćwiczeń. Nauka odpowiedniego oddychania pomaga organizmowi w regulacji tętna i w konsekwencji ułatwia odprężenie się.

Oczywiście wiele zależy od tego jak często ćwiczymy i czy przykładamy się do zaleceń instruktora. Osoby starsze nie muszą obawiać się, że wysiłek je przerośnie. Ćwiczenia są proste i nie forsują zbytnio stawów i mięśni. Największa uwaga skupiona jest na oddychaniu – dzięki oddechowi regulujemy pracę organizmu i czujemy, jak zmęczenie od nas ucieka.

Warto poszukać w okolicy zajęć z jogi. Udział w zajęciach to nie tylko szansa na lepszą kondycję organizmu, ale również na poznanie ciekawych osób.

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *