Szukaj

Medyczna marihuana jest bezpieczniejsza dla osób starszych z przewlekłym bólem niż opioidy

Zdjęcie z Fotolia.pl

Wg naukowców z izraelskiego Uniwersytetu Ben-Guriona marihuana medyczna jest znacznie bezpieczniejsze dla osób w podeszłym wieku w walce z przewlekłym bólem niż opioidy.

Wyniki badań opublikowanych w The European Journal of Internal Medicine , wykazało, że terapia konopiami indyjskimi jest bezpieczna i skuteczna dla pacjentów w podeszłym wieku. Podobnie jest w przypadku osób starszych z objawami raka, chorobą Parkinsona, zespołem stresu pourazowego, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Leśniowskiego-Crohna, stwardnieniem rozsianym i innymi problemami medycznymi.

Podczas, gdy starsi pacjenci reprezentują dużą i rosnącą populację użytkowników marihuany medycznej, to niewiele badań dotyczy tego, w jaki sposób wpływa ona na tę konkretną grupę. Cierpi ona również na demencję, częste upadki, problemy z poruszaniem się oraz upośledzenie słuchu i wzroku” – mówi prof. Victor Novack , profesor medycyny na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Ben-Guriona oraz kierownik Instytutu Badań Klinicznych Cannabis Soroka. Novack jest również przewodniczącym UBG Gussie Krupp w zakresie chorób wewnętrznych.

Po monitorowaniu pacjentów w wieku 65 lat i starszych przez sześć miesięcy okazało się, że leczenie marihuaną znacznie łagodzi ból i poprawia jakość życia seniorów przy minimalnych skutkach ubocznych„.

Populacja 65+ stanowi rosnący segment medycznych użytkowników konopi indyjskich, od około 7 do 33%, w zależności od kraju. Ostatnie badania amerykańskie wskazują, że Amerykanie powyżej 65 lat stanowią 14 procent całej populacji i używają ponad 30 procent wszystkich leków na receptę, w tym bardzo uzależniających środków przeciwbólowych.

Badacze Uniwersytetu Ben-Guriona przeprowadzili ankietę wśród 2336 pacjentów w wieku 65+ i starszych, którzy otrzymali medyczną marihuanę za pośrednictwem „Tikun Olam”, największego izraelskiego dostawcy marihuany. W ponad 60% przypadków lek był przepisywany ze względu na ból, szczególnie ból związany z rakiem. Po sześciu miesiącach leczenia ponad 93% z 901 respondentów stwierdziło, że ich ból spadł z mediany ośmiu do czterech w skali 10-punktowej. Blisko 60 % pacjentów, którzy początkowo zgłaszali „złą” lub „bardzo złą” jakość życia, po sześciu miesiącach zmienili na „dobre” lub „bardzo dobre”. Ponad 70 procent badanych pacjentów zgłaszało umiarkowaną do znacznej poprawy ich stanu.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były zawroty głowy (9,7%) i suchość w jamie ustnej (7,1%). Po sześciu miesiącach ponad 18% badanych pacjentów zaprzestało stosowania opioidowych leków przeciwbólowych lub zmniejszyło ich dawkowanie.

Wszyscy pacjenci otrzymali receptę po konsultacji z lekarzem, który przepisał leczenie. Ponad 33% pacjentów stosowało olej z konopi indyjskich. Około 24% korzystało z wziewnej terapii przez palenie, a około 6% wykorzystało waporyzację.

Chociaż naukowcy twierdzą, że dotychczasowe ustalenia wskazują, że konopie indyjskie mogą zmniejszać uzależnienie od leków na receptę, w tym opioidów, to niezbędne są dalsze badania w celu potwierdzenia stawianej tezy.

Informacje przekazano w oparciu o interesujący artykuł www.eurekalert.org

Polecamy również odwiedzenie strony www.aabgu.org