Nowy ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny

Nowy ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny

Bruksela zamierza wprowadzić nowy ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny. Obywatele Europy zyskają możliwość indywidualnego oszczędzania na emerytury w ogólnounijnym programie.

Projekt nie ma formy wspólnego unijnego świadczenia emerytalnego, które by było gwarantowane przez Brukselę.  To propozycja dla Europejczyków, która ma ich zachęcić do dodatkowego oszczędzania na prywatnych kontach emerytalnych.

Nowe produkty finansowe będą uzupełniały obecne państwowe czy pracownicze emerytury w państwach Europy. Bruksela tworzy fundamenty pod ogólnoeuropejski rynek indywidualnych emerytur. Dzięki projektowi osoby oszczędzające będą mogły wesprzeć finansowo swoje krajowe produkty emerytalne.

Wyłącznie 27 procent  Europejczyków  oszczędza na prywatną emeryturę. To wyjątkowo mała liczba osób.

Nowy ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny ma pełnić rolę uzupełniającą emerytury w krajach Unii.

Nowy produkt emerytalny pozwoli oszczędzającym w całej Unii Europejskiej osobom na większą swobodę wyboru w kwestii odkładania funduszy na przyszłą emeryturę.

Komisja Europejska zastrzega jednak, że państwa członkowskie Unii będą zobowiązane zagwarantować  jednakowe opodatkowanie tego produktu i podobnych tego typu ofert, w celu osiągnięcia udanego startu realizacji projektu europejskiego planu emerytalnego.

Osoby oszczędzające będą mogły zmienić firmę, która ich ubezpiecza co pięć lat. Dokonanie tego będzie możliwe zarówno w kraju jak i za granicą. Koszty takich zmian mają być przystępne dla każdego. W przypadku zmiany miejsca przebywania na obszarze Unii oszczędności będzie można również przenieść ze sobą.

Ostateczna decyzja w kwestii wdrożenia projektu Komisji Europejskiej należy do Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *