Szukaj

Obchody Powstania Warszawskiego

Obchody Powstania Warszawskiego

Obchody Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już wczoraj, 27 lipca. To już 73 rocznica tego wydarzenia. Od czwartku możemy podziwiać wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017”. Jest to wystawa czasowa na Antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego. 28 lipca, o godz. 21.00 odbył się koncert i premiera płyty w ramach cyklu „Pamiętamy ʼ44”. Na koncercie „jestem przestrzeń” Monika Borzym zaśpiewała wiersze Anny Świrszczyńskiej. Wydarzenie miało miejsce w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Plan na kolejne dni to:

  • 29 lipca, odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” (od 10.30) – park im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Ks. J. Popiełuszki, oraz spotkanie dla dzieci „I ty zostaniesz Zawiszakiem” – godz. 14 w Parku Wolności. Wstęp wolny.
  • 30 lipca, o godz.16.30, odbędzie się uroczysty apel rozpoczynający I Zlot Harcerski w rocznicę Powstania Warszawskiego (również przy Parku Wolności). O 18.00 tamże zostanie odprawiona msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków.
  • 31 lipca to ważny dzień dla Powstańców Warszawskich. Seniorzy spotkają się z Andrzejem Dudą i Hanną Gronkiewicz-Waltz, którzy nadadzą im odznaczenia państwowe.

Wszystkie uroczystości będą miały miejsce w Parku Wolności. Wstęp za okazaniem zaproszeń.

O godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta polowa msza święta na pl. Krasińskich, a o 19 odbędzie się Apel Poległych. Po apelu uczestnicy uroczystości będą mogli wysłuchać koncertu „Chłopcy z tamtych lat”, który odbędzie się na pl. Krasińskich.

Właściwe obchody Powstania Warszawskiego będą miały miejsce 1 sierpnia.

Rok rocznie wiele starszych osób uczestniczy w obchodach Powstania Warszawskiego. Nie inaczej będzie zapewne w tym roku. Jeżeli chcą Państwo oddać hołd powstańcom, zachęcamy do udziału w uroczystościach.
Obchody rozpoczną się 1 sierpnia o godzinie 9:00. Jak co roku zostaną złożone kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego. Godzinę później będzie miał miejsce uroczysty przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.
O 12tej nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a półtorej godziny później złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego.
Osoby starsze uczestniczą licznie w Marszu Milczenia ’44. To bardzo podniosłe wydarzenie – marsz odbywa się w absolutnej ciszy i skupieniu. Nie towarzyszą mu odgłosy rac, chóralne śpiewy, ani inne formy manifestowania swoich poglądów.
O godzinie „W” nastąpi oddanie hołdu powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Seniorzy, którzy chcieliby poczuć więź między młodszym i starszym pokoleniem, mogą uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych, które będzie miało miejsce o godzinie 20 na placu Piłsudskiego. Śpiewać przychodzą całe rodziny, osoby starsze, grupy znajomych w każdym wieku. Spotkania na placu Piłsudskiego są niepowtarzalne i pełne spontaniczności. Seniorzy nierzadko ronią łzy wzruszenia, widząc zaangażowanie młodzieży i ich zainteresowanie historią Polski. Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” jest już niemal tradycją. Od wielu lat mieszkańcy Warszawy, i nie tylko, spotykają się na placu odśpiewując pieśni z dawnych lat. To również okazja do  nawiązywania nowych kontaktów towarzyskich. Wśród śpiewanych piosenek warto wymienić m.in.  „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszkę Małgorzatkę”, czy „Warszawo ma”. Koncert trwa zazwyczaj do późnych godzin nocnych i uczestniczy w nim wiele osób w każdym wieku. Zachęcamy wszystkie osoby starsze do udziału w tegorocznych, uroczystych obchodach Powstania Warszawskiego.