Od dzisiaj PITy może wypełniać za nas Urząd Skarbowy.

Od dzisiaj PITy może wypełniać za nas Urząd Skarbowy.

Media podały informację, że od dzisiaj PITy może wypełniać za nas Urząd Skarbowy.

Niestety nie jest to takie proste. Wniosek o tego typu rozliczenie można złożyć jedynie elektronicznie,  czyli z pomocą Internetu. Nie możemy również tą drogą zgłosić do uwzględnienia w rozliczeniu wszystkich odliczeń.

Wnioskować można o rozliczenie dochodu uzyskanego w oparciu umowy o pracę, o dzieło i zlecenie z tytułu praw autorskich. Wniosek do Urzędu Skarbowego o rozlicznie PITu dostępny jest za pomocą specjalnej aplikacji, udostępnionej na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce e-Deklaracje lub w systemie bankowości elektronicznej banku PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.

Wystarczy wpisać swoje dane i zaznaczyć czy chce się skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej lub na dzieci, dodać dane dzieci, nazwę wybranej organizacji pożytku publicznego, podać zwrotny adres mail i sprawa w zasadzie załatwiona. W zasadzie, ponieważ okazuje się, że nie każdy może skorzystać z tej wygodnej formy rozliczenia PIT.

Od dzisiaj PITy może wypełniać za nas Urząd Skarbowy, ale jednak nie każdy może skorzystać z tego udogodnienia.

We wniosku nie można uwzględnić ulgi za użytkowanie Internetu, odsetkowej czy na oszczędzanie na emeryturę w IKZE. Niestety tego typu ulgi trzeba rozliczyć samodzielnie. Resort Finansów obiecuje, że ma się to zmienić w kolejnych latach.

Wnioski o rozliczenie PIT przez US można składać do 18 kwietnia. Urząd ma 5 dni na sporządzenie zeznania a następnie wysłanie mailowo, na podany przez podatnika adres, zawiadomienia o jego przygotowaniu i dostępności. Do 2 maja można będzie zaakceptować przedstawione przez US zeznanie. Brak akceptacji będzie jednak jednoznaczny z akceptacją zeznania.

Pomysł sporządzania zeznań podatkowych przez Urzędy Skarbowe jest korzystny dla podatników, ponieważ w takim przypadku fiskus bierze na siebie ewentualną odpowiedzialność za błędy.

Zapowiadane są również ułatwienia dla emerytów i rencistów. Osoby chcące przekazać 1 procent dla wybranej organizacji pożytku publicznego będą mogły dokonać tego wypełniając zamiast całego PITu 37, krótkie oświadczenie. Urząd sam obliczy kwotę 1 procenta  i przeleje ją na konto OPP. Wniosek można będzie złożyć elektronicznie lub osobiście. Termin składnia tego typu oświadczeń mija 30 kwietnia.

Kolejna ważna zmiana, to wysokość kwoty wolnej od podatku, na której najwięcej zyskają renciści, najbiedniejsi emeryci i osoby pracujące na umowę o dzieło.

Osoby osiągające roczne dochody podlegające opodatkowaniu do 6,6 tysięcy zł ( zarabiające 550zł na miesiąc), nie zapłacą w ogóle podatku. Zyskają w ten sposób 640 zł rocznie. Ci, którzy zarabiają więcej niż 6,6 tys. złotych, ale mniej niż 11 tys. zł rocznie (czyli 916 zł miesięcznie) będą mieli zmniejszającą się stopniowo kwotę wolną od podatku aż do 3091 zł. Osoby o dochodach od 11 tys. zł do 85 528 zł będą mogły pomniejszyć roczne dochody o 3091 zł. Większe zarobki będą obłożone coraz mniejszą kwotą wolną od podatku zmierzająca aż do zera. Tak więc ci, co zarabiają więcej niż 127 tys. zł rocznie nie skorzystają z ulgi.

Warto już zabrać się za przygotowania do składania zeznań, bo jak widać czeka nas wiele zmian.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *