Szukaj

Osteoporoza cichy złodziej kości

Osteoporoza cichy złodziej kości

Osteoporoza cichy złodziej kości, to choroba dotykająca głównie osoby starsze. Przyczynia się do zmian struktury kostnej i zmniejszenia jej masy, w konsekwencji osłabia układ kostny oraz powoduje groźne złamania. W Polsce liczbę osób zagrożonych chorobą szacuje się na około 9 mln. Większość dowie się o niej dopiero przy okazji złamania. Latami rozwija się bezobjawowo, okradając szkielet z cennych zasobów, by dać o sobie znać, gdy kość jest już mocno osłabiona. Częściej atakuje kobiety.

Jakie są objawy choroby?

Objawia się nagłym, ostrym bólem w trakcie wykonywania przez osobę starszą codziennych czynności. Czasami złamanie przedniej krawędzi kręgu przebiega bezobjawowo, wówczas seniorzy mogą nie odczuwać żadnego bólu lub jest on słaby. W wyniku wielu złamań przednich części kręgów występuje deformacja klatki piersiowej i zaokrąglenie pleców. Zdeformowana klatka piersiowa wywołuje bóle ze strony jamy brzusznej oraz narządów, które osłania. Osoby starsze mogą częściej zapadać na zapalenie płuc i dolegliwości zatorowo-zakrzepowe.

Niestety seniorzy narażeni są na upadki i urazy, np. potknięcie o dywan, pośliźnięcie np. na lodzie zimą. Wówczas najczęściej dochodzi do złamań kości długich: biodrowej lub kości promieniowej (do jej złamania dochodzi, gdy próbując uniknąć upadku wystawiamy ręce). Takie złamania wymagają interwencji chirurgicznej lub hospitalizacji.

Osteoporoza cichy złodziej kości, dotyka najczęściej osoby starsze.

Ważne, aby osoby starsze miały świadomość wystąpienia poważnego urazu. Dlatego natychmiast należy wezwać pomoc, gdy:

  •          Po upadku odczuwany jest silny ból kręgosłupa, biodra, ud lub klatki piersiowej.
  •          W wyniku upadku oprócz silnego bólu kręgosłupa robi się słabo. To mogą być objawy zagrażające życiu!
  •          Upadając osoba starsza podeprze się dłonią, w następstwie czego odczuwany jest ostry ból ręki, któremu może towarzyszyć obrzęk.

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy u osób starszych polega głównie na zapobieganiu złamaniom.  Wszystkiego przewidzieć nie można, ale można wzmocnić na pewno organizm. Ważna jest właściwa dieta oraz przyjmowanie witamin i minerałów: szczególnie wapnia i witaminy D3+K2. Istotna jest również fizjoterapia (ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ćwiczenia czynne kończyn, masaże) oraz aktywność fizyczna dostosowana do stanu i możliwości fizycznych seniora.

Obawa przed osteoporozą nie powinna ograniczać aktywnego życia osób starszych.