Szukaj

Przetrwać lato bez ukąszenia, czyli skuteczna ochrona przed owadami

Przetrwać lato bez ukąszenia, czyli skuteczna ochrona przed owadami

Lato to ulubiony sezon natrętnych owadów. Niektóre z nich są tylko nieznośne, inne bywają dodatkowo niebezpieczne. Jak więc przetrwać okres, w którym na każdym kroku atakują nas pszczoły, osy, szerszenie, meszki i komary? I czy możliwe jest uniknięcie pokąsania przez cały ten czas?

Unikanie owadów w domu i na zewnątrz
Choć zupełne unikanie owadów nie jest proste, to i tak warto do niego dążyć. W mieszkaniu podstawą są siatki w oknach, które po prostu uniemożliwiają im wlecenie do środka. Można też pokusić się o zasłony z kolorowych pasków na drzwi. Dla większości owadów stanowią barierę nie do pokonania. Jeśli mimo to do wnętrza dostają się jacykolwiek intruzi, warto wypróbować środki odstraszające. W zależności od indywidualnych preferencji, mogą to być substancje naturalne lub preparaty syntetyczne. Wśród tych drugich szczególnie polecane są wkłady do kontaktu, tzw. elektrofumigatory, które mają działanie owadobójcze. Są dobre nie tylko na komary, ale i muchy oraz mole. Sprawdzają się także płytki na owady. Nie wydzielają zapachu wyczuwalnego przez człowieka, jednak działają na komary i muchy.

Jeśli chodzi o naturalne sposoby, to poleca się wyciąg z lawendy, rozmarynu, cytrusów lub mięty. Samodzielnie przygotowanym ekstraktem z lawendy można spryskiwać każde pomieszczenie, ze szczególnym uwzględnieniem okolic okien i drzwi. Olejek miętowy można połączyć z sokiem z cytryny i alkoholem, a następnie, w miseczce postawić na parapecie, by zniechęcać owady do wlatywania przez okno. Na podwórku, tarasie czy balkonie dobrze jest hodować rośliny odstraszające owady, takie jak geranium, tymianek czy plektrantus, popularnie znany jako komarzyca.

Pszczoły rzadko wybierają się na niepotrzebne wędrówki. Większość życia spędzają w ulu lub w miejscach, w których mogą zebrać nektar z kwiatów. Chcąc zapobiec użądleniu, należy więc unikać łąk i ogrodów z kwitnącymi roślinami. Niebezpieczne są też sady i wszystkie inne miejsca, w których znajdują się owoce, szczególnie te dojrzałe. W domu konieczne jest zabezpieczanie świeżych owoców. Najlepiej, by były dobrze zakryte i nie zachęcały owadów do przyfruwania. Niestety, lepiej jest także zrezygnować z eksponowania świeżych bukietów, które zwabiają pszczoły. Również słodkie przekąski i napoje powinny być dobrze przykryte, aby zapachem nie kusić owadów. Tym bardziej, że do słodkiego lgną także mrówki. Odradza się również picia słodkich napojów i jedzenia lodów na zewnątrz, by nie zachęcać owadów do bliższego podlecenia.

Przetrwanie w towarzystwie owadów
Niestety, zupełne uniknięcie styczności z owadami wydaje się niemal niemożliwe. Dlatego też warto wiedzieć, jak zachować się, gdy już musimy wśród nich przebywać. Ciężko byłoby ani razu nie pojawić się w ogrodzie i na łące. Jeśli decydujemy się na takie wyjście, należy zabezpieczyć się dostępnymi na rynku preparatami w sprayach i kremach. Osoby preferujące naturalne metody mogą nanieść na skórę olejki, o których zostało wspomniane wcześniej. Niemniej, preparaty dostępne w sklepach działają na większą grupę owadów – zwykle na komary i kleszcze, a niektóre także na meszki.

Dobrą profilaktyką jest właściwy strój i neutralny zapach ciała. Warto zrezygnować z intensywnie pachnących perfum, które zachęcają owady do podlecenia blisko człowieka. Odradza się również noszenia odzieży w intensywnie żółtym i pomarańczowym kolorze. Osy reagują na czerwień i barwę niebieską, a chcąc unikać komarów, lepiej nie zakładać czarnych ubrań. Sprawdzają się natomiast stroje w kolorze białym, szarym, beżowym.

Aby uniknąć bliskiego spotkania z pszczołami, osami i szerszeniami, powinno się zrezygnować z mocnych, szczególnie słodkich zapachów. Lepiej w ogóle nie stosować perfum, ale przede wszystkim, nie należy wychodzić z napojami, przekąskami, lodami. Jeśli któryś z żądlących owadów zbliży się niebezpiecznie blisko naszego ciała, absolutnie nie należy go odganiać, ponieważ wzbudzi to jego zainteresowanie, a nawet może go rozwścieczyć. Eksperci zalecają bezruch i cierpliwe odczekanie, aż owad odleci.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu
Większość owadów nie może wyrządzić poważnej krzywdy człowiekowi, o ile nie jest on uczulony na jad danego gatunku. Pierwsza pomoc ogranicza się zazwyczaj do zaaplikowania maści łagodzącej świąd i pieczenie. W przypadku owadów żądlących, może pojawić się potrzeba usunięcia żądła. Następnie, zaleca się przemycie miejsca ukąszenia wodą z octem i profilaktyczne podanie wapna.