Szukaj

Przywileje seniora

Przywileje seniora

Zawsze warto przypomnieć jakie są przywileje seniora.

Poszczególne miasta w Polsce proponują swoim seniorom również dodatkowe ulgi i prawa.

W Łodzi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w trosce o osoby starsze wprowadziło następujące ulgi w przejazdach:

Bezpłatnie mogą podróżować :

  • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, organy uprawnione do orzekania o inwalidztwie w służbach mundurowych podległych MON i MSW lub wypis lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
  • osoby, które ukończyły 70 lat.

Zniżki w przejazdach mają :

  • kombatanci,
  • emeryci i renciści, z wyjątkiem osób wymienionych w § 4 ust. 1,
  • osoby niepełnosprawne posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności i pobierające rentę socjalną bądź zasiłek stały.

Poza tym w Łodzi obowiązują te same ulgi i prawa dla osób starszych co na terenie całej Polski.

Przywileje seniora obowiązujące w naszym kraju:

  •         Emeryci mają prawo do tańszego podróżowania

Starsze osoby mogą dwa razy w ciągu roku skorzystać z ulgi 37% na przejazdy w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ulga ta nie obejmuje przejazdów pociągami EuroCity i InterCity.

Do uzyskania wyżej wymienionej zniżki konieczne jest zaświadczenie wydawane między innymi przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Konieczne jest przedstawienie dowodu tożsamości. Do dwóch ulgowych przejazdów są upoważnieni również współmałżonkowie emerytów lub osoby, które pobierają zasiłki rodzinne. Zniżki niestety nie dotyczą opiekunów starszych osób.

30% ulga pozwala seniorom na przejazdy komunikacją krajową pociągów PKP Intercity S.A. wszystkich kategorii w 1 i 2 klasie.

Każdy kto ukończył 60 lat jest upoważniony do zniżki dla seniorów.

Do potwierdzenia wyżej wymienionej zniżki konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, taki jak dowód osobisty czy paszport.

  •  Zniżki dla inwalidów I grupy

49% ulga na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej oraz 37% zniżka na bilety jednorazowe w pozostałych pociągach PKP oraz autobusach PKS przysługuje inwalidom z I grupą oraz osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Do stwierdzenia prawa do ulgi niezbędny jest wypis z orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub wypis z orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS lub legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez odpowiedni organ oraz dowód osobisty.

93% ulga na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej przysługuje osobom niewidomym, uznanym za niezdolne do samodzielnej egzystencji. 51% zniżki przysługuje wyżej wymienionym w pozostałych pociągach oraz autobusach.

  •   Niższe opłaty za paszporty dla emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych.

50% ulgi na opłatę za wydanie paszportu przysługuje emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich współmałżonkom, którzy pozostają na ich utrzymaniu, jak również osobom przebywającym w domach opieki społecznej, zakładach opiekuńczych czy pobierających zasiłki stałe, jak również kombatantom i innym osobom, których dotyczą przepisy ustawy o kombatantach.

Opłata objęta ulgą wynosi 70zł.

Z opłat zwolnione są osoby:

– które w dniu złożenia wniosku skończyły 70 lat

– przebywające w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych oraz korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, wyjeżdżające za granicę w celu długotrwałego leczenia lub z powodu konieczności poddania się operacji.

 

  •        Ulgi w opłatach za abonament telewizyjny i radiowy

Do zwolnienia z opłat telewizyjno radiowych są uprawnione osoby, które posiadają dokument uprawniający do korzystania ze zwolnienia z opłat rtv czyli oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych potwierdzony datownikiem urzędu pocztowego, dowód osobisty stwierdzający ukończenie wieku upoważniającego do zwolnienia z opłat.

Konieczne jest złożenie w urzędzie pocztowym oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia z opłat rtv.

Zwolnienie z opłat abonamentowych obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie prawa do korzystania ze zwolnienia.

Uprawnione do zwolnienia z opłat są:

-osoby, które ukończyły 75 rok życia

-osoby z I grupą inwalidzką

-osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

-kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.