Szukaj

Sposoby na obniżenie ciśnienia

Sposoby na obniżenie ciśnienia

Podwyższone ciśnienie to współczesna plaga, dlatego warto poznać proste sposoby na obniżenie ciśnienia.

Bez problemu obniżymy je zmieniając po prostu swoją codzienną dietę. Na pewno za dużo w niej soli. Chlorek sodu, czyli pospolita sól kuchenna przyczynia się do podniesienia ciśnienia tętniczego. Większość osób poniżej 45 roku życia spożywa jej za dużo, podczas kiedy według zaleceń WHO, dzienne spożycie soli nie powinno wynosić więcej niż 5 gramów, co odpowiada jednej łyżeczce.

Nie tylko za dużo solimy, zapominamy, że większość spożywanych przez nas posiłków jest już posolona w procesie produkcji. Warto uważać co jemy i czy jest już posolone. Ser żółty, wędliny, konserwy, chipsy, słone paluszki wszystko to zawiera sól. Nadmierna ilość chlorku sodu jest odpowiedzialna za udary mózgu, zawały serca, choroby nerek oraz wiele innych poważnych chorób.

Sól w posiłkach można zastąpić ziołami, które dodatkowo wesprą trawienie, wspomogą funkcje wątroby i złagodzą wszelkie stany zapalne. Doskonale sprawdzą się w tej roli zioła, takie jak bazylia, tymianek, rozmaryn, lubczyk, szałwia czy majeranek. Mogą być to zarówno świeże zioła jak i suszone.

Warto używać również przypraw, takich jak pieprz, kurkuma, chili czy imbir. Poprawiają nie tylko smak potraw, ale również wpływają pozytywnie na proces przemiany materii.

Oprócz tabletek znane są naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

Sól kuchenna to sód, który zatrzymuje wodę w organizmie i podnosi w ten sposób ciśnienie krwi. Potas jest pierwiastkiem, który gwarantuje eliminację sodu z naszego organizmu. Nie powinien być jednak podawany w postaci tabletek, co wymaga nadzoru lekarza, ale w produktach naturalnych. Potas znajdziemy na przykład w bananach, które zawierają go najwięcej.

Codziennie warto pić również sok z pomidorów, które także mają w swoim składzie potas. Ciśnienie krwi obniżają również takie produkty jak cebula, czosnek, brokuły, papryka, żurawina czy aronia. Prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego gwarantują kwasy omega-3, występujące w olejach roślinnych oraz morskich rybach.

Należy dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi. Otyłość podwyższa również ciśnienie krwi. Posiłki powinno się spożywać w ilości 5 dziennie, ale w małych porcjach. Koniecznie wyeliminować trzeba z diety słodycze i węglowodany. Mimo podwyższonego ciśnienia nie należy rezygnować z ruchu fizycznego.  Samochód warto zamienić na rower.