Szukaj

Warsztaty opiekunów osób niesamodzielnych

warsztaty opiekunów osób niesamodzielnych

Firma Medi-system zaprasza na bezpłatne warsztaty opiekunów osób niesamodzielnych.

Starzejemy się – alarmują specjaliści. Jak wynika z danych GUS, w latach 2010-2035 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w naszym kraju dwukrotnie, a już za 15 lat osiągnie poziom ponad 2 miliony. Wg Eurostatu, takie tempo demograficznego starzenia się ludności stawia nas w czołówce Unii Europejskiej. To oznacza, że będzie rosła liczba seniorów wymagających opieki. Szacuje się, że już dziś w Polsce jest ponad milion przewlekle chorych osób starszych, którymi zajmują się głównie najbliżsi (ponad 90% przypadków).

Warsztaty opiekunów osób niesamodzielnych organizowane przez MEDI-system mają wesprzeć opiekunów nieformalnych w tej odpowiedzialnej i bardzo trudnej roli.

Kto może uczestniczyć w warsztatach?

Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy – dzięki praktycznym wskazówkom – mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki uniknąć błędów niekorzystnych dla chorego, ale i dla siebie.

Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w naszym kraju sprawowana głównie przez rodzinę. Jest to ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego i zawodowego. Z badań przeprowadzonych na zlecenie MEDI-system* wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak:

  • utrata pracy,
  • zmniejszenie zarobków
  • stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej.

Nasze ponad 15-letnie doświadczenie w opiece długoterminowej pokazuje, że powinna ona uwzględniać również pomoc dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Głęboko wierzę, że nasz program CSR, zakładający cykliczne warsztaty dla tej grupy osób, wpłynie nie tylko na poprawę rodzinnych kompetencji opiekuńczych, ale również wesprze opiekunów
w tej jakże odpowiedzialnej roli – mówi Beata Leszczyńska, Prezes MEDI-system.

Program warsztatów

Pierwszy z cyklu warsztatów odbędzie się w sobotę 23 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 w Ośrodku MEDI-system MAZOWIA, zlokalizowanym w ścisłym centrum Warszawy, przy ul. Mazowieckiej 6/8 (nieopodal stacji metra Świętokrzyska i Nowy Świat-Uniwersytet). Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści MEDI-system
z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Moduł opiekuńczo-pielęgniarski

Część teoretyczna:

  • System opieki długoterminowej w Polsce – jak funkcjonuje, co zapewnia
  • Skutki długotrwałego unieruchomienia ze strony poszczególnych narządów i układów
  • Wielkie Zespoły Geriatryczne (m.in. upadki i zaburzenia lokomocji, nietrzymanie moczu i stolca, zakażenia układu moczowego)
  • Żywienie osoby w wieku podeszłym/przewlekle chorej (zaburzenia i brak odruchu połykowego)

Część praktyczna:

  • Higiena – m.in.: kąpiel całego ciała w łóżku, toaleta jamy ustnej, zmiana pieluchomajtek w łóżku, profilaktyka odleżyn
  • Karmienie – m.in. zasady karmienia przez sondę/PEG (Przezskórna Endoskopowa Gastrostomia)
  • Wydalanie – lewatywa, wymiana worka na mocz

Moduł rehabilitacyjny

• Pozycje ułożeniowe – jak je prawidłowo zmieniać nie szkodząc sobie ani choremu

• Pozycje ułożeniowe podczas posiłków – zapobieganie aspiracji (dostawaniu się treści pokarmowej do tchawicy, co prowadzi do zapalenia płuc)

• Jak łatwo i skutecznie przemieścić pacjenta z jednego miejsca na drugie bez użycia siły

• Aktywizowanie chorego – najlepsza droga do samodzielności

– Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków – mówi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji w MEDI-system.

Psycholog radzi

Część trzecia, prowadzona przez psychologa, będzie dotyczyć zespołu stresu opiekuna – jego przyczyn, objawów i skutków. Opiekunowie osób niesamodzielnych realnie oceniają swoją sytuację, postrzegając potencjalne problemy w postaci spadku zarobków, utraty pracy czy stanów nerwicowych, jako skutki sprawowania długotrwałej opieki nad chorym. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie formy pomocy są wskazane, by zapobiec powstawaniu zespołu stresu opiekuna lub zmniejszyć jego szkodliwe konsekwencje.

Jak zapisać się na warsztat?

Zapisy są przyjmowane do 20 kwietnia 2016 r.