Właściwa opieka nad osobami starszymi

Właściwa opieka nad osobami starszymi

Właściwa opieka nad osobami starszymi jest ogromnym wyzwaniem dla rodziny, zarówno ze względów finansowych, jak i logistycznych. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie właściwie zatroszczyć się o naszych rodziców czy dziadków. Pogodzenie pracy, domu i opieki nad emerytem, w wielu przypadkach bywa niewykonalne.

Osoby starsze, które nie są w stanie samodzielnie wykonać przy sobie podstawowych czynności pielęgnacyjnych, przyrządzić sobie posiłków, ani zorganizować czasu wolnego, wymagają profesjonalnej opieki. Doświadczony opiekun w odpowiedni sposób zatroszczy się o podopiecznego, pomoże mu wykonać podstawowe czynności, a także umili wolny czas. To ogromne wsparcie dla zmęczonej psychicznie i fizycznie rodziny.

Właściwa opieka nad osobami starszymi wymaga stosownych umiejętności i wiedzy.

By codzienna opieka nad seniorem przebiegała w prawidłowy sposób konieczne jest ustalenie dziennego harmonogramu zajęć. Oczywiście, plan dnia powinien być dostosowany do kondycji psychicznej seniora oraz jego możliwości fizycznych. Opiekun musi być gotowy do wspomagania osoby starszej przez całą dobę, począwszy od porannej toalety a  skończywszy na ułożeniu do snu. Bardzo ważną częścią dnia jest aktywizacja ruchowa – osoba starsza powinna codziennie wychodzić na spacery i oddychać świeżym powietrzem. Kontakt z ludźmi i możliwość uczestnictwa w życiu społecznym pozwalają utrzymać pogodę ducha i sprawiają, że osoby starsze przez dłuższy czas utrzymują sprawność umysłu. Korzystne dla dobrego stanu psychicznego seniora jest uczestnictwo w życiu społecznym oraz utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Regularne spacery sprzyjają utrzymaniu dobrego stanu organizmu. Im więcej czasu przebywamy na dworze, tym mamy mniejsze problemy z zaśnięciem, krążeniem czy trawieniem.
Opieka nad seniorem wiąże się również z koniecznością przygotowywania posiłków. Jako że osoba starsza jest mniej aktywna niż młody człowiek, nie potrzebuje wysokokalorycznego posiłku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie lekkostrawna dieta. Zarówno dzienny jadłospis, jak i wszystkie zmiany w diecie, powinny być konsultowane z lekarzem. W pewnym wieku powinno się odstawić pewne produkty spożywcze i sięgnąć po zdrową alternatywę, dzięki temu można żyć nie tylko długo, ale i zdrowo.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *