Szukaj

Zajęcia sportowe dla Seniorów

Zajęcia sportowe dla Seniorów

Szczyt sprawności organizmu ludzkiego przypada pomiędzy 25 a 30 rokiem życia, jednak popularne są również zajęcia sportowe dla Seniorów.

Już po 35 roku życia rozpoczyna się proces starzenia organizmu, który jest dość skomplikowany, gdyż wpływa zarówno na czynności, jak i struktury układów oraz narządów. Wraz z wiekiem możemy zaobserwować zmiany między innymi w:

❏     sposobie poruszania się;

❏     postawie ciała;

❏     spadku ogólnej odporności;

❏     funkcjach regulacyjnych;

❏     funkcjach psychologiczno umysłowych.

Nie zawsze jednak wiek biologiczny jest równy wiekowi kalendarzowemu. Aby zachować na dłużej sprawność umysłową i fizyczną, tryskać energią, czuć się młodo i atrakcyjnie niezbędne jest odpowiednie postępowanie z własnym organizmem. Jednym z elementów, których nie powinno zabraknąć w codziennym planie dnia jest aktywność fizyczna. Zajęcia sportowe dla seniorów przynoszą wiele prozdrowotnych zalet, do których możemy zaliczyć:

❏     poprawę wydolności krążeniowo –  oddechowej;

❏     wzmocnienie serca;

❏     regulację ciśnienia tętniczego;

❏     zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów oraz zatorów;

❏     obniżenie złego cholesterolu;

❏     poprawę koordynacji psychoruchowej;

❏     zwiększenie ruchomości stawów;

❏     przeciwdziałanie osteoporozie, wzmocnienie kości;

❏     wzrost masy oraz siły mięśniowej;

❏     walkę z nadwagą oraz otyłością;

❏     regulację poziomu cukru we krwi;

❏     zmniejszenie ryzyka zachorowań na nowotwory;

❏     poprawę jakości snu;

❏     poprawę nastroju.

Zajęcia sportowe dla Seniorów do doskonała forma troski zdrowie organizmu

Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń konieczna jest konsultacja z lekarzem, rehabilitantem lub instruktorem, by nie narazić się na ryzyko kontuzji lub pogorszenia stanu organizmu. Plan treningów powinien być dostosowany do możliwości osób starszych. Ćwiczenia sportowe, jakie są szczególnie polecane dla osób w starszym wieku, to: zajęcia w wodzie – aqua aerobik, joga, zajęcia rowerowe – spinning dla seniora, spacery z kijkami – nordic walking. Choć tak naprawdę, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania do zajęć ruchowych, seniorzy mogą korzystać ze wszystkich dostępnych na rynku zajęć sportowych.

W jaki sposób ćwiczyć, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw zajęć ruchowych?

Trening osób starszych powinien przede wszystkim oddziaływać na trzy aspekty zdrowia fizycznego: masę mięśniową, masę kostną i koordynację ruchów. Aby założenia treningu zostały spełnione, powinniśmy przeplatać ze sobą trzy rodzaje ćwiczeń: tlenowy, siłowy oraz gimnastyczny.

❏     ćwiczenia tlenowe – marsze, marszobiegi, jazda na rowerze, czy pływanie. Optymalnie 3 razy w tygodniu, nie dłużej niż 40 minut, w tempie umiarkowanym, tak aby czerpać z tej aktywności przyjemność;

❏     ćwiczenia siłowe – z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała lub ciężarkami. Opór dobieramy odpowiednio do swojej kondycji siłowej, tak, aby nie nadwyrężyć mięśni. Optymalnie 2 razy w tygodniu, nie dłużej niż 20 minut, angażując wszystkie partie mięśniowe;

❏     ćwiczenia rozciągające oraz gimnastyka – Optymalnie, każdego dnia o poranku, poprzedzone rozgrzewką, czas wykonywania maksymalnie 15 minut;

Na rozpoczęcie ćwiczeń nigdy nie jest za późno, nikt nie określił górnej granicy wieku,  kiedy powinniśmy zaprzestać aktywności fizycznej, czy umysłowej. Dobrym miejscem do ćwiczeń może być mieszkanie, siłownia, kluby seniora z salkami do ćwiczeń, ogólnodostępne baseny czy siłownie pod chmurką. Nie ma znaczenia, gdzie będziemy  ćwiczyć, ważne, aby pozytywne nawyki wzmocnić poprzez konsekwencję oraz regularność.

Jeśli czujemy się niepewnie, nie wiemy jak ćwiczyć oraz mamy problem z wykonaniem pierwszego kroku na drodze do lepszego zdrowia i kondycji, najlepszym czynnikiem motywującym będzie uczestnictwo w zajęciach grupowych. Dzięki temu będziemy cały czas pod opieką trenera, a grupa da nam poczucie przynależności i możliwość nawiązania nowych znajomości.