Szukaj

Zmarł najsławniejszy z filmowych James’ów Bond’ów

Zmarł najsławniejszy z filmowych James’ów Bond’ów

Media poinformowały, że dzisiaj zmarł najsławniejszy z filmowych James’ów Bond’ów.

Roger Moore, przystojny aktor angielski, który pojawił się w siedmiu filmach o przygodach James’a Bond’a a także jako Simon Templar w serialu telewizyjnym „Święty”, zmarł w Szwajcarii po krótkiej walce z rakiem. Miał 89 lat.

Jego rodzina wydała oświadczenie na Twitterze:

„Z ciężkim sercem musimy podzielić się okropną wiadomością, że nasz ojciec, Sir Roger Moore, zmarł dzisiaj. Wszyscy jesteśmy zdruzgotani”.

Moore stworzył odmienną postać Bond’a, niż jego przyjaciel Sean Connery. Wielbiciele talentu Connery’ego byli mu zdecydowanie lojalni, jednak wiele osób faworyzowało lekką, humorystyczną wersję Agenta 007 w wykonaniu Moore’a.

W 1972 roku Moore został poproszony o filmowe wstąpienie do Służby Jej Królewskiej Mości. Po raz pierwszy został Agentem 007  w filmie „Live and Let Die” z 1973 roku, co dało początek  sześciu kolejnym odcinkom filmu, w którym stworzył wyjątkową i pamiętną postać najlepszego szpiega Anglii. Nowy James Bond charakteryzował się specyficznym humorem i angielską flegmą.

Dzisiaj zmarł najsławniejszy z filmowych James’ów Bond’ów

Moore jako Bond zaczął wygrywać w popularności z Connery’m, szczególnie po tym, jak kolejny film z jego udziałem – „The Spy Who Loved Me” z 1977 r. przyniósł wytwórni 185,4 miliona dolarów zysku z oglądalności na całym świecie. W następnej kolejności „Moonraker” (1979) dał aż 202 miliony dolarów a „For Your Eyes Only” z 1981 roku 194 miliony dolarów.

Moore zagrał w kolejnych Bondach; w „Octopussy” (1983) i w „A View to a kill” z 1985 roku, w którym zrezygnował ze swojej licencji na zabijanie.

Młody aktor przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1953 roku. MGM podpisało z nim  kontrakt i otrzymał pracę, która wymagała tylko kilku zdjęć. Grał w tenisa w 1954 roku  z Elizabeth Taylor w filmie „Ostatni raz widzę Paryż”. Rola była jednym z kilku jego występów w latach pięćdziesiątych, które opierały się na jego sportowym wyglądzie. Dzięki swojej dostojnej postawie, często grywał również role królów lub wojskowych.

Przedsmak serialowej kariery gwiazdorskiej, to lata 1956-58, kiedy wystąpił jako Sir Winfred, w filmie „Ivanhoe” produkcji ITV. Nadal grając role filmowe występował również w programach telewizyjnych, na przykład w ABC Western, w serialu „Alaskans” i zastępując Jamesa Garnera w „Maverick” w latach 1960-61. Aktora cechowało wyjątkowe poczucie humoru i osobisty urok,  z którego był znany przez całą swoją karierę aktorską.

W 1962 roku Moore zaczął odgrywać jedną z ról, które zdefiniowały jego sławę, urokliwego złodzieja Simona Templara, który każdego tygodnia okradał bogatych jako Święty. Wystąpił w 118 odcinkach serialu, przechodząc od czarno-białej wersji do koloru.

Akcja serialu obfitowała w liczne zwroty akcji a rozgrywała się w egzotycznych miejscach, gdzie pojawiały się piękne kobiety. Umowa, jaką Moore podpisał na udział w serialu „Święty” uniemożliwiała mu rywalizowanie o rolę Agenta 007, w której w efekcie został obsadzony Sean Connery w 1962 roku w filmie „Dr. No.”

Moore wrócił na wielki ekran w dwóch zapomnianych thrillerach w 1969 i 1970 roku. W filmach tych  wystąpił z Tony Curtis’em, tworząc parę playboy’ów milionerów. Filmy na ekranach utrzymały się tylko przez jeden sezon. Miały powodzenie w Europie, ale nie udało się im zdobyć popularności w USA.

W ciągu 13 lat, w czasie których Roger Moore grywał role Bond’a, występował również w innych filmach u boku wielkich sław kina, takich jak Richard Burton, Richard Harris, James Mason czy David Hedison. W późniejszych latach już tylko od czasu do czasu pojawiał się na dużym i małym ekranie. Zajmował się często dubbingiem filmowym.

W 1991 roku został powołany na stanowisko ambasadora dobrej woli UNICEF i był aktywnym działaczem na rzecz dzieci. W 1999 roku został uhonorowany przez rząd brytyjski tytułem Komandora Imperium Brytyjskiego.

Moore urodził się w Stockwell w południowym Londynie. Pomimo problemów ze zdrowiem, Moore uwielbiał zajęcia w szkole i wnikliwie interesował się sztuką oraz rysunkami. Jego edukacja w gimnazjum została przerwana przez początek II wojny światowej. On i jego matka spędzili większość wojny w Amersham, 25 mil poza Londynem.

W 1943 roku Moore postanowił opuścić szkołę i kontynuować pracę w animacji, w Publicity Pictures Prods, gdzie był młodszym stażystą w kreskówkach.

Roger Moore rozpoczął swoją długą karierę aktorską latem 1944 roku, kiedy przyjaciel zasugerował mu, aby poszukał dodatkowej pracy w filmie „Cezar i Kleopatra”. Współtwórca filmu Brian Desmond Hurst był pod wrażeniem wyglądu wysokiego, szczupłego i młodego człowieka i zaproponował aktorowi kolejne zdjęcia. Z pomocą Hursta Moore został dopuszczony do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1945 roku Moore został wezwany do narodowej służby wojskowej, a po treningu podstawowym wcielony do Korpusu Wywiadu. „Jedyny powód, dla którego mnie przyjęto to fakt, że wyglądałem dobrze w mundurze”- Moore żartował tak ze swojej  wojskowej kariery.

Aktor był wielokrotnie żonaty. Pierwszy raz ożenił się z łyżwiarką Doorn Van Steyn, po raz drugi ze śpiewaczką Dorothy Squires, trzecia była włoska aktorka Luisa Mattioli, aż wreszcie ostatnia duńsko-szwedzka milionerka Kristina „Kiki” Tholstrup.  Z tych związków aktor doczekał się trójki dzieci: córka, aktorka Deborah Moore i dwóch synów, Geoffreya Moore’a, aktor i Christian Moore, producent filmowy.

Z wielkim żalem żegnamy najlepszego z Bond’ów.