Zmarła najstarsza Polka

Zmarła najstarsza Polka

Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, że mamy w Polsce osoby w takim wieku i dowiedzieliśmy się niestety w przykry sposób, ponieważ media właśnie poinformowały, że zmarła najstarsza Polka.

Pani Jadwiga Szubartowicz miała 111 lat i 9 miesięcy, gdy wczoraj, 20lipca, zmarła. Odeszła w spokoju. Swoje ostatnie dni spędziła w domu pomocy społecznej w Lublinie.

Mieszkała od zawsze w tym mieście. Krótki okres dzieciństwa spędziła wraz z rodziną w Rosji. Dzięki temu pamiętała nawet czasy rewolucji październikowej. To niewiarygodne, ale przeżyła ten okres mieszkając w Sankt Petersburgu.

Aż trudno uwierzyć, że jakaś z osób żyjących na świecie a w tym wypadku w Polsce pamiętała czasy caratu. Gdy w Rosji wybuchła rewolucja Pani Jadwiga miała 12 lat, więc już doskonale rozumiała co się wokół niej działo i z pewnością przeżywała bardzo emocjonalnie przewrót w dziejach współczesnego świata.

W wieku prawie 112 lat zmarła najstarsza Polka.

Pani Jadwiga Szubartowicz nosiła nazwisko rodowe Skawińska. Urodziła się w Lublinie. 16 październiki 1905 roku rozpoczęła się jej niezwykle długa i ciekawa droga przez życie.

Jadwiga Szubartowicz odebrała, jak na tamte czasy, bardzo dobre wykształcenie. Miała możliwość ukończenia cenionego w owym czasie Gimnazjum Sióstr Urszulanek. Skończyła również 5 letnie studia pedagogiczne, co przed II wojną światową było nie lada osiągnięciem.

Po zakończeniu edukacji Pani Jadwiga zatrudniła się w redakcji „Kuriera Lubelskiego” a następnie w Izbie Rzemieślniczej. Swoje umiejętności i wiedzę wciąż poszerzała, dzięki czemu mogła zajmować się zawodowo księgowością. Dowodzi to również faktu, że była osobą o błyskotliwym umyśle i dużych ambicjach.

Dopiero w marcu tego roku Pani Jadwiga obchodziła uroczyście swoje 111 urodziny. 7 marca została uhonorowana Medalem 700-lecia Lublina. Nagrodę wręczył zacnej jubilatce sam prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Medal 700-lecia Lublina został tego dnia wręczony po raz pierwszy w historii tego miasta i Pani Jadwiga dostąpiła zaszczytu posiadania tego wyjątkowego wyróżnienia, jako pierwsza lublinianka. Organizacje naukowe Gerontology Research Group oraz portal internetowy Najstarsi Polacy potwierdziły oficjalnie 7 marca 2017 roku , że Pani Szubartowicz skończyła  faktycznie 111 lat.

Gerontology Research Group oraz portal internetowy Najstarsi Polacy to organizacje naukowe, które zajmują się badaniami nad zdrowa starością oraz długowiecznością ludzi.

Pani Jadwiga była osobą pogodną oraz kochającą ludzi. Ta wspaniała i wyjątkowa kobieta, która mogła ponad cały wiek uczestniczyć w budowaniu naszej wspólnej historii była niezwykle skromną  osobą, ale o nieprzeciętnym intelekcie. Była w pełni świadoma do ostatnich chwil swojego życia. Wychowana w innych czasach i w innej kulturze szanowała bardzo wszystkich ludzi i wiedziała czym jest inteligencja społeczna. Potrafiła nawiązać dialog z każdym człowiekiem.

Gdy została zapytana o to co według niej jest najważniejsze w życiu, odpowiedziała bez wahania, że miłość.

Pięknie również wtedy ujęła w słowa swoje motto życiowe:” Życie człowieka na Ziemi nie jest proste ani łatwe. Trzeba stale się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga szukać piękna, dobra i prawdy, a zło niszczyć i łamać”.

Te niezwykle wartościowe idee przyświecały Pani Jadwidze w ciągu całego jej życia. Być może ciągłe poszerzanie wiedzy i ambitne dążenie do bycia użyteczną i czynną osobą sprawiało, że mogła tak długo cieszyć się życiem.

Była aktywna do ostatnich swoich dni. Jeszcze miesiąc temu, w czasie festynu „Powitanie lata”, udzieliła wywiadu dla Radia Lublin. Zdradziła wtedy wszystkim słuchaczom swoją receptę na długie życie” Wykorzystywać każdy dzień i codziennie cieszyć się słońcem”.

 

 

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *