Szukaj

Znany polski aktor Mieczysław Gajda nie żyje

Znany polski aktor Mieczysław Gajda nie żyje

Agencja Radiowa podała, że kolejny znany polski aktor Mieczysław Gajda nie żyje. Artysta zmarł 27 kwietnia 2017 roku, w wieku 85 lat.

Starsze pokolenie Polaków doskonale identyfikowało głos aktora, ponieważ słynął z wieloletniego dubbingowania postaci z dziecięcych kreskówek. Mieczysław Gajda zapisał się w naszej pamięci jako aktor dubbingujący Ważniaka w „Smerfach”, Kaczora Daffy’ego, nietoperza Gacusia i wiele innych postaci, przede wszystkim z filmów animowanych wytwórni Hanna-Barbera.

Kolejny znany polski aktor Mieczysław Gajda nie żyje

Losy aktora były dramatyczne. Do początku lat 70 tych jego kariera aktorska rozwijała się bardzo obiecująco, jednak zniszczył ją współudział w głośnej aferze, która wydarzyła się już przeszło 40 lat temu.

Mieczysław Gajda ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w wieku 24 lat i zadebiutował od razu w spektaklu w Teatrze Ludowym. Kolejny etap jego kariery aktorskiej to Teatr Polski i wybitne role w nim grane od 1958 do 1972 roku.

W latach 50 tych, rolą w filmie Jana Rybkowskiego „Godzina nadziei”, rozpoczęła się kariera Gajdy na dużym ekranie. Zdolności aktora zostały docenione przez innych reżyserów i jego działalność  filmowa i teatralna nabrała tempa. Stworzył pamiętne kreacje aktorskie w takich filmach, jak „Wspólny pokój” Wojciecha Jerzego Hasa czy w „Awanturze o Basię” Marii Kaniewskiej.

1972 rok był dla kariery Gajdy tragiczny. Uwikłany w bliski emocjonalny związek z Jerzym Nasierowskim został wplątany w serię kradzieży w środowisku artystycznym. Mieczysław Gajda był w zasadzie ofiarą swoich uczuć i dlatego otrzymał znacznie mniejszy wyrok w porównaniu do współwinnych. Po dwuletnim pobycie w więzieniu aktor wrócił do zawodu i występował w przedstawieniach Teatru Telewizji. Rozpoczęła się wspaniała kariera dubbingowa Gajdy, dzięki której zdobył wyjątkową popularność wśród polskich widzów. Udzielił swojego głosu ponad 40 postaciom filmowym w okresie od 1957 do 2004 roku.

Gajda powrócił również na duży ekran w roli aktorskiej w „Walpurgii” w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

Mieczysław Gajda przez wiele lat udzielał się w akcjach społecznych, pomagał dzieciom i prowadził w Sali Kongresowej w Warszawie spotkania świąteczne dla dzieci.