W czerwcu 1998 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uhonorowało
Częstochowę Prix de l’Europe. W konferencji „Obywatelstwo europejskie. Korzyści ze współpracy
międzynarodowej dla samorządów i organizacji pozarządowych” wzięli udział przedstawiciele Rady Europy, posłowie do Parlamentu Europejskiego, burmistrzowie miast partnerskich Częstochowy z Austrii, Francji i Niemiec, a także reprezentanci polskich miast, które również zostały nagrodzone przez Radę Europy.
Z tej okazji oraz w ramach obchodów Europejskiego Roku Obywateli w sali sesyjnej Urzędu Miasta rozmawiano w piątek m.in. o przyszłości obywatelstwa europejskiego i o korzyściach, jakie mają ze współpracy międzynarodowej samorządy. Jednym z celów konferencji było m.in. zwiększenie świadomości obywateli na temat przysługujących im praw na terytorium Unii Europejskiej. Uczestników konferencji powitał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który odniósł się do nagrody, którą nasze miasto otrzymało 15 lat temu:
– Nasz sukces nie byłby jednak możliwy bez aktywnej współpracy ze strony współpracujących z Częstochową miast – powiedział. – Nie sposób jest wymienić dzisiaj wszystkich, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia. Przedstawiciele niektórych z nich są dzisiaj z nami. Korzystając z okazji pragnę gorąco podziękować wszystkim za udział w naszym dzisiejszym jubileuszu. To właśnie aktywna, obywatelska postawa, osobiste zaangażowanie mieszkańców i stowarzyszeń, podzielanie wspólnych wartości nadaje sens współpracy i przynosi największe owoce sprawiając, że czujemy się obywatelami zjednoczonej Europy, bez względu na miejsce zamieszkania czy pochodzenia.
Po obejrzeniu krótkiego filmu na którym zarejestrowano częstochowskie uroczystości sprzed 15 lat głos zabrali ich bohaterowie. Norbert Hartl, Radny Ratyzbony był wówczas tą osobą, która wręczała nam nagrodę. – To ja ją przywiozłem do Częstochowy – opowiadał. – Włożyłem ją do bagażu podręcznego, Austriacy mówili mi, że nie mogę tego zabrać, odpowiedziałem, że jeśli jej nie zabiorę, to Częstochowa nie dostanie
nagrody… Do tej uroczystości przygotowywałem się dwa tygodnie, chciałem powiedzieć coś po polsku, ale jak zobaczyłem ten tłum zgromadzony na placu… Dałem jednak radę, mam nadzieję, że można mnie
było wtedy zrozumieć. Takiej uroczystości, jak ta tutaj 15 lat temu nie było nigdzie. Częstochowa naprawdę zasłużyła na Prix de l’Europe. Do dziś robi tak wiele na rzecz integracji europejskiej.
– Największym moim odczuciem wtedy była duma, że Częstochowa jako pierwsze miasto w Europie Wschodniej otrzymała tę nagrodę – wspominała poseł Halina Rozpondek, która wówczas – jako Prezydent Miasta –
odbierała nagrodę z rąk Norberta Hartla. – Towarzyszyło mi olbrzymie wzruszenie. Dla mieszkańców było jasne, że w Europie już jesteśmy, że przecieramy szlaki do pełnej integracji.