We wszystkich dużych miastach funkcjonują specjalne organizacje, dla których nadrzędną kwestią jest aktywizacja seniorów.
Osoby starsze, za niewielką opłatą lub za darmo, mogą angażować się w różne projekty społeczne, uczestniczyć w seriach ciekawych wykładów czy też uczęszczać na lekcje muzealne w wybrane dni tygodnia.
Ostatnimi czasy kolejne miasto przystąpiło do ogólnopolskiego programu aktywizacji osób starszych. W Białymstoku seniorzy mogą bezpłatnie otrzymać Kartę Aktywnego Seniora, która uprawnia do 50% zniżki na karnety i jednorazowe bilety wstępu do obiektów Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i wydarzenia organizowane przez tamtejsze domy kultury. Co więcej, osoba posiadająca kartę może liczyć na atrakcyjne rabaty na wszelkiego typu usługi: kursy i szkolenia, pobyty sanatoryjne, zakupy spożywcze etc.
Do programu stale dołączają kolejni partnerzy, dzięki czemu seniorzy mają coraz więcej możliwości zaoszczędzenia na podstawowych usługach.
Aby przystąpić do programu wystarczy wypełnić i podpisać wniosek o wydanie karty.
Aktywizacja seniorów to priorytetowe zadanie samorządów terytorialnych w całej Polsce.
Podobna inicjatywa została podjęta w innym mieście na wschodzie Polski. W Suwałkach, od ponad roku, seniorzy mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i wszelkiego rodzaju imprezach organizowanych w mieście. Cel jest prosty – władze chcą zachęcić samotne, starsze osoby do wychodzenia z domu i nawiązywania relacji społecznych.
Seniorzy, jak żadna inna grupa społeczna, potrzebują wsparcia i zrozumienia. Pozostawieni sami sobie mogą stracić radość życia i nie widzieć celu w wychodzeniu z domu.
Uczestnicząc w nieodpłatnych zabawach i wydarzeniach kulturalnych pozostają na bieżąco ze sprawami miasta i czują się częścią społeczności.
Zachęcamy do sprawdzenia, czy w Państwa mieście organizowane są akcje na rzecz pomocy seniorom. Osoby starsze będą z pewnością zachwycone możliwością aktywnego spędzania czasu w gronie swoich rówieśników. To najlepszy sposób na poprawę ich samopoczucia.