Nadmierna odpowiedź układu immunologicznego może być następstwem kontaktu z różnymi czynnikami. Objawy alergii pojawiają się nie tylko pod wpływem alergenów wziewnych i pokarmowych. Bardzo często substancja uczulająca znajduje się w przedmiotach, w tym w protezach zębowych. Jeśli czujesz się niekomfortowo w swojej nowej protezie, sprawdź, czy to alergia!
Czy protezy zębowe mogą uczulać?
Alergia na protezy zębowe w rzeczywistości jest reakcją na jeden bądź kilka składników wykorzystanych do produkcji protezy. Pod wpływem kontaktu z materiałem stosowanym do wytwarzania protez zębowych, a także wypełnień ubytków, mostków oraz koron może dochodzić do nadmiernej reakcji układu odpornościowego, co określa się jako alergia kontaktowa.
W protetyce najczęściej stosuje się metale oraz ich stopy. Uczulenie zwykle dotyczy więc metali takich jak np.:
- srebro,
- ołów,
- cyna,
- złoto,
- nikiel,
- kobalt,
- rtęć,
- tytan,
Co ważne, alergia nie zawsze pojawia się bezpośrednio po kontakcie błon śluzowych z alergenem uczulającym. W przypadku alergii kontaktowej objawy mogą pojawić się w następstwie wieloletniego narażenia błon jamy ustnej na kontakt z protezą zębową.
Materiał obcy znajdujący się w jamie ustnej ma bezpośredni wpływ na błony śluzowe policzków, warg oraz języka. W konsekwencji w niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, a objawy alergii mogą pojawić także u osób, które od dawna noszą protezę.
Alergia na protezę – jakie są objawy?
Do najczęściej spotykanych objawów alergii na protezy zębowe lub inne elementy stosowane do wypełniania ubytków w uzębieniu należy stan zapalny. Osoba, która ma uczulenie na jeden lub kilka składników materiału może obserwować m.in.:
- zaczerwienienie w jamie ustnej,
- podrażnienia błon śluzowych,
- pieczenie i swędzenie w okolicy umieszczonej protezy,
- pokrzywka,
- rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.
Czy przyczyną nietolerancji protezy zawsze jest alergia?
Osoby, które zakładają nową protezę bardzo często przez długi czas nie mogą się do niej przyzwyczaić. Może pojawiać się m.in. dyskomfort w jamie ustnej, który związany jest z obecnością ciała obcego. Niekiedy obserwuje się objawy, takie jak odruch wymiotny, mdłości i zwiększone wydzielanie śliny. Mogą pojawić się także podrażnienia, zwłaszcza gdy proteza zębowa jest źle dopasowana.
Warto jednak zaznaczyć, że niska tolerancja na protezę nie jest równoznaczna z alergią. Dyskomfort związany z noszeniem protezy zębowej zwykle mija po kilku tygodniach, gdy pacjent przyzwyczai się do ciała obcego w jamie ustnej. Alternatywą dla osób, które nie są w stanie przyzwyczaić się do protezy, są implanty zębowe.
Co zrobić w przypadku objawów alergii na protezę zębową?
Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy alergii, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem. Najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie testów alergicznych, które potwierdzą podejrzenie alergii na daną substancję.
Istnieje możliwość skorzystania z protez wykonanych z materiałów hipoalergicznych. Są to protezy, które składają się z substancji obojętnych dla organizmu. Pamiętajmy, że niska tolerancja na protezę wymaga przyzwyczajenia się do nowego elementu w jamie ustnej, jednak alergia nie minie. Jedynym sposobem na leczenie objawów w przypadku alergii na dany składnik protezy jest całkowite wyeliminowanie alergenu.