Alkohol to bardzo popularny umilacz czasu. Jednak jego picie u osób młodych wywoła inne reakcje niż u osób starszych, u których metabolizm znacznie spowalnia, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśniowej, a także w znacznym stopniu ubywa wody z organizmu. Senior, gdy wypije taką samą ilość alkoholu, jak młody człowiek, będzie miał znacznie większe jego stężenie we krwi – osoby starsze szybciej się więc upijają.
Oddziaływanie alkoholu na organizm seniora
Wyżej wymienione cechy osób starszych wpływają na szybsze pojawienie się zaburzonej mowy czy spowolnionego refleksu –objawy spożywania alkoholu występują szybciej i osoby starsze silniej je odczuwają. To, co 10 lub 20 lat temu oddziaływało na organizm bardzo dobrze, z biegiem czasu będzie się zmieniać i spożywany alkohol, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może poważnie szkodzić.
Szczególną uwagę na spożywanie alkoholu powinny zwrócić osoby starsze, które zażywają leki. Alkohol wchodzi w reakcję z substancjami chemicznymi, co może wywołać niebezpieczne skutki. Dlatego seniorzy, którzy zażywają medykamenty na stałe, powinni zapomnieć o piciu napojów wyskokowych. Należy pamiętać, że alkohol to substancja psychoaktywna, silnie uzależniająca, dlatego spożywany w nadmiernych ilościach jest niebezpieczny zarówno dla osób młodych, jak i starszych.
Umiarkowane spożywanie alkoholu i jego pozytywny wpływ na zdrowie
Seniorzy, którzy nie chorują przewlekle i nie muszą przyjmować na co dzień silnych leków, mogą raz na jakiś czas pozwolić sobie na wypicie alkoholu. Badania dowiodły, że wypicie przez mężczyzn lampki wina lub drinka może pozytywnie wpłynąć na zdrowie – może pomóc zapobiegać chorobie wieńcowej oraz cukrzycy. Kobiety, które przeszły okres menopauzy, mogą spożywać alkohol w umiarkowanych ilościach, ponieważ zmniejsza on ryzyko zachorowania na osteoporozę. Osoby starsze, które piją alkohol w dozwolonych i umiarkowanych ilościach, mają lepszą pamięć.
Seniorzy często sięgają po kieliszek z powodu samotności lub problemów z finansami czy w rodzinie. Niestety, nadmierne spożywanie alkoholu przyczyni się do szybszego rozwoju chorób oraz powstawania nowych. Picie alkoholu w podeszłym wieku jest dużo bardziej niebezpieczne niż u osób młodych i warto zawsze o tym pamiętać.