Szukaj

Bądź aktywny zawodowo

Projekty i programy przygotowywane przez Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie stanowią jedno z najważniejszych źródeł finansowania aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Wiadomo już, że w 2014 r. bezrobotni po 50 roku życia będą mogli skorzystać ze wsparcia dzięki realizacji projektu systemowego ”Bądź aktywny zawodowo.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”, Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie”, Poddziałanie 6.1.3 „Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych” zakłada, że 50% jego uczestników będą stanowiły osoby powyżej 50 roku życia lub osoby poniżej 25 roku życia.

W 2013 r. projekt ”Bądź aktywny zawodowopozwolił na organizację szkoleń oraz staży dla bezrobotnych. Uczestnicy mogli też otrzymać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

– Oczywiście w 2014 r. PUP Częstochowa skieruje do osób powyżej 50 roku życia także inne przygotowywane przez siebie projekty i programy – mówi Piotr Krawczyk, z-ca dyrektora PUP w Częstochowie. – Warto przypomnieć, że w 2013 r. PUP realizował aż 15 programów i projektów aktywizujących osoby pozostające bez zatrudnienia. W większości z nich mogli wziąć udział bezrobotni powyżej 50 roku życia.

Program „SENIOR na rynku pracy” finansowany ze środków rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej dedykowany był tylko do osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia. W ramach tego projektu uczestnicy korzystali ze staży oraz podejmowali zatrudnienie na refundowanych stanowiskach pracy.

– Szansa na znalezienie pracy przez osoby powyżej 50 roku życia zależy w dużej mierze od ich aktywności. Szkolenia i kursy mogą być pomocne w uzyskaniu nowych, zmianie lub rozszerzeniu kwalifikacji zawodowych przez osoby bezrobotne. W dobie szybko rozwijającego się przemysłu i sektora usług, dynamicznego rozwoju branży informatycznej czasem wydaje się wręcz niezbędne uzyskanie umiejętności przydatnych na ewoluującym rynku pracy. Tym bardziej, że doświadczenia innych krajów Unii Europejskiej przekonują o słuszności postulatów „nauki przez całe życie” – dodaje dyr. Krawczyk.