Oszuści i złodzieje wykorzystują każdą metodę działania po to aby okraść starszych ludzi. Niestety często też to właśnie starsze osoby dają się nabrać złodziejom, którzy oferują rzekoma pomoc. Tak to miało miejsce w przypadku zdarzenia z 18 października, na ulicy Gwiezdnej w Częstochowie gdzie złodziej zaoferował starszej pani, iż zaniesie jej ciężkie siatki do domu. 79-letnia częstochowianka, przekonana iz mężczyzna chce naprawdę jej pomóc, zgodziła się i przekazała siatki z zakupami nieznajomemu. Jak się jednak okazało, mężczyzna poprosi ł tez o szklankę wody i gdy starsza pani kierując się dobrym sercem, poszła po szklankę, Złodziej po prostu ukradł jej siatkę z cukrem, kasza i innymi produktami.Przy okazji zabrał również portfel który częstochowianka miała w torbie. Uważajmy na takich oszustów !Jest to szczególnie trudne gdyż każdy z nas stara się widzieć u innych dobre cechy. Stąd przekonanie o dobrych motywach działania nieznajomych.Niestety, rzadko takie spojrzenie jest prawdziwe. Z reguły nieznajomi pomagają ale tylko wv jednym celu – po to aby wejśc do domów starszych ludzi i tam ich okraść. Jeżeli wiec ktoś zaoferuje nam pomoc to pamiętajmy aby nie trzymać w siatkach portfeli a nieznajomych nigdy nie wpuszczać do domów.
2. Uważajmy na grzybach !
Częstochowska policja nadal prowadzi poszukiwania 85-letniego częstochowianina, który już kilka tygodni temu wyszedł sam na grzybobranie i niestety zaginął. Niemal każdego dnia, kilkudziesięciu policjantów, psy tropiące, strażacy przeszukują rejony lasów Olsztyna, gdzie miał się udać starszy grzybiarz. Niestety bez skutku. To zaginiecie jest jednym z wielu w skali całego kraju, gdzie niemal co kilka dni policjanci szukają pogubionych w lasach grzybiarzy. Na całe szczęście większość zdarzeń kończy się dobrze i często wyziębieni grzybiarze zostają znalezieni przez policjantów.
W tym roku sezon grzybowy zachęca do poszukiwań prawdziwków, kozaków czy innych atrakcyjnych grzybów. Niestety nie wiąże się to z rozsądkiem i rozwagą w przypadku osób starszych które często samotnie udają się na grzybobranie. A tak naprawdę niewiele trzeba aby stracić w lesie orientacje, kierunki lub po prostu zasłabnąć. Zbierajmy wiec grzyby rozważnie, najlepiej w kilka osób, tak aby mieć ze sobą kontakt wzrokowy. Gdy wybieramy sie na grzyby – zabierzmy telefon komórkowy. To on może pomóc w lokalizacji gdy nagle się zgubimy. I oczywiście mierzmy siły według wieku. W końcu grzybobranie ma być przyjemnością, a nie walką o życie.
podinsp. Joanna Lazar