Szukaj

Babka – chwast, czy lekarstwo?

Jak dobrze rozpocząć dzień

Babka przez wielu jest uznawana za chwast niepotrzebny w ogrodzie. W rzeczywistości ta niepozorna roślina wykazuje szereg dobroczynnych właściwości leczniczych. Sprawdź przy jakich dolegliwościach jest niezastąpiona…

Babka to bylina występująca w wielu odmianach. W medycynie najczęściej wykorzystuje się babkę zwyczajną (Plantagos major), babkę lancetowatą (Plantagos lanceolata), babkę płesznik (P. psyllium) oraz babkę jajowatą (P. ovata).

Roślina uznawana jest za chwast ponieważ bardzo łatwo się rozsiewa. Niektóre odmiany służą jako ozdoba ogrodów, inne są z nich usuwane, a jeszcze inne hodowane na skalę przemysłową.

Babka – właściwości lecznicze

Największą popularność zyskało działanie wykrztuśne babki lancetowatej i zwyczajnej. Zawartość składników śluzowych powoduje, że babka działa osłaniająco na płuca, zmniejsza stan zapalny, łagodzi podrażnienia i wspomaga oczyszczanie z zalegającej wydzieliny. Właściwości te wykorzystywane są w syropach wykrztuśnych oraz preparatach stosowanych przy stanach zapalnych gardła. Ponadto napar z babki może służyć do płukania ust i gardła jako środek odkażający i przeciwzapalny. Obecność związków śluzowych w babce pozwala na szerokie wykorzystanie tej rośliny również w przypadku innych dolegliwości.

Babka lancetowata i zwyczajna działa kojąco w chorobach takich jak:

• nieżyt żołądka,
• wrzody żołądka,
• zapalenie okrężnicy.

Babka płesznik może być stosowana w przypadku chorób takich jak:

• zaparcia,
• zespół nadwrażliwości jelita grubego,
• podrażnienia przewodu pokarmowego,
• choroba wrzodowa,
• hemoroidy.

Babka płesznik w nasionach zawiera włókna, które pochłaniają wodę, co ułatwia i reguluje perystaltykę jelit. Działanie to sprawia, że babka płesznik jest silnym środkiem przeczyszczającym. Ponadto wykazuje właściwości zmniejszające wchłanianie cholesterolu. W medycynie wykorzystuje się nasiona, dostępne w całości, zmielone lub w kapsułkach.

Babka stosowana zewnętrznie w postaci okładów, naparów lub maści przyśpiesza gojenie ran, wspomaga leczenie zapalenia spojówek, łagodzi podrażnienia związane np. z łuszczycą. Lekko roztarte liście babki lancetowatej można przykładać na oparzenia, stłuczenia, opuchnięcia, czyraki, ukąszenia owadów. Odwar można stosować zarówno wewnętrznie, jak i do mycia skóry i włosów, co pomaga np. przy łupieżu.

Kiedy zachować ostrożność?

W przypadku seniorów przyjmujących inne leki warto zasięgnąć porady lekarza. Babka może osłabiać działanie niektórych leków, koniczne jest więc zachowanie odstępów pomiędzy dawką medykamentów, a preparatem zawierającym babkę. Nie należy stosować babki w przypadku skurczów i niedrożności jelit, a także przy bólach brzucha o niezdiagnozowanym podłożu.