Szukaj

Bakteria Helicobacter pylori a rak żołądka

Bakteria Helicobacter pylori a rak żołądka

Bakteria Helicobacter pylori prowadzi do rozwoju niebezpiecznych schorzeń przewodu pokarmowego, czyli wrzodów żołądka, raka żołądka, chłoniaka typu MALT. Przebieg zakażenia zależy od wieku, stanu zdrowia, diety i trybu życia pacjenta. Do zetknięcia z bakterią zwykle dochodzi w dzieciństwie, ale tak naprawdę osoby w każdym wieku mogą zostać zainfekowane Helicobacter pylori, a czynnikami ryzyka są: niski status socjalno-ekonomiczny, wypicie skażonej wody. W Polsce odsetek zakażonej populacji wynosi około 70%. Nie istnieją określone sposoby chroniące przez tą bakterią. Jedyne co można zrobić, to przestrzegać zasad higieny, dbać o uzębienie, bo próchnica powoduje nawrót infekcji bakteryjnej. Helicobacter pylori można zwalczyć za pomocą antybiotyków zażywanych w trakcie
7-dniowej kuracji. Chcąc ocenić skuteczność leczenia trzeba wykonać testy na obecność bakterii minimum 4 tygodnie po zakończeniu antybiotykoterapii. Do wyleczenia dochodzi u około 90% pacjentów.
H. pylori bez trudu przedostaje się przez śluz pokrywający błonę śluzową żołądka, działa toksycznie na komórki. Bakteria produkuje enzym neutralizujący kwaśne otoczenie na powierzchni komórek nabłonkowych żołądka (pH wokół H. pylori podnosi się z 1,5 do 6,7). Reakcją organizmu skierowaną przeciwko bakterii jest stan zapalny. Długotrwała bytność drobnoustroju w przewodzie pokarmowym może doprowadzić do rozwoju zanikowego zapalenia żołądka, co predysponuje do powstania zmian nowotworowych. Przewlekła reakcja zapalna błony śluzowej żołądka prowadzi do nadmiernego wydzielania kwasu solnego przez komórki okładzinowe tego narządu. Wszystkie wymienione czynniki predysponują do wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Jakie objawy daje zakażenie? Zakażenie przebiega u większości chorych bezobjawowo. Czasami bakteria wywołuje objawy charakterystyczne dla nieżytu żołądka: niestrawność, zgagę, kwaśne odbijanie, biegunkę, wzdęcia. Symptomy same mijają, ale to nie znaczy, że możemy lekceważyć zainfekowanie organizmu. Warto przeprowadzić diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą istnienie Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowych. W trakcie gastroskopii można pobrać wycinek błony śluzowej żołądka i wykonać test barwny mający na celo wykrycie zakażenia.
Skutki nieleczonego zakażenia:
1. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka przyczynia się do rozwoju raka tego narządu. 70 % przypadków raka żołądka na świecie jest skorelowane z poprzedzającą go infekcją H. pylori
2. Występowanie chłoniaka błony śluzowej żołądka tzw. chłoniaka MALT również z jest powiązane z uprzednim długotrwałym działaniem H. pylori na śluzówkę żołądka. Przeprowadzenie antybiotykoterapii we wczesnym stadium rozwoju nowotworu powoduje regresję chłoniaka.
3. Pojawianie się schorzeń, które wiążą się z obecnością H. pylori: przewlekła idiopatyczna małopłytkowość oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza.