Bank Czasu Seniora
Bank Czasu Seniora to grupa ludzi, którzy chcą nawzajem świadczyć sobie usługi. Każdy z nas posiada różnorodne umiejętności, wiele rzeczy potrafimy robić. Jeżeli udzielamy pomocy członkowi banku czasu, to każda godzina naszej pracy jest zapisywana na osobistym koncie, powiększając stan konta. Każda godzina przyjętej od kogoś pomocy pomniejsza stan naszego konta. Różnorodność oferowanych usług pozwala oczekiwać, że znajdzie się ktoś kto kiedyś wyświadczy nam usługę, która będzie nam potrzebna. Zasadą jest, że godzina dowolnej pracy na rzecz członka banku czasu jest równa godzinie każdej innej pracy. Do tej wymiany nie są potrzebne pieniądze, gdyż w banku czasu za nic się nie płaci.
Wiele banków czasu powstało jako sąsiedzkie sieci pomocy i wzajemnego świadczenia sobie różnorodnych usług. Dla członków banku czasu przestaje być problemem wyprowadzenie psa w czasie choroby, opieka nad dziećmi, gdy trzeba coś nagle załatwić. Łatwiejsze staje się dowożenie i przywożenie dzieci ze szkoły. Członkowie banków czasu rzadziej wydają pieniądze na fryzjera, lekcje gry na instrumencie, lekcje języka, masaż. Drobne usługi hydrauliczne, remontowe wyświadczy im lokalna „złota rączka”.
Jak działa Bank Czasu Seniora?
Działanie banku jest bardzo proste: każdy z członków społeczności proponuje innym swoje usługi a w zamian korzysta z oferty wybranych osób z banku. Bank czasu seniora to okazja do współpracy, która niesie szereg korzyści, przede wszystkim jest to okazja do zawarcia nowych znajomości, integracji ze środowiskiem, okazja do zwiększonej aktywności dla tych, którzy maja więcej czasu (seniorzy i osoby bezrobotne), okazja do zdobycia nowych umiejętności dla tych, którzy się uczą (młodzież) i wreszcie okazja do wsparcia innych, którzy tego potrzebują, ponieważ są w trudnej sytuacji życiowej.
Co daje uczestnictwo w Banku?
Efekty udziału w wymianie czasu, to satysfakcja z bycia potrzebnym społeczeństwu, poczucie spełnienia i możliwość własnego rozwoju oraz zaangażowanie w pomoc innym:
-
Zagospodarowujemy nadmiar wolnego czasu
-
Poznajemy nowe osoby, koleżanki i kolegów,
-
Wychodzimy z domu, bo możemy komuś pomóc.
Pomóż sobie pomagając innym!
Jak zostać członkiem Banku Czasu Seniora?
Należy skontaktować się telefonicznie z koordynatorem funkcjonującym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie pod nr tel. (34) 363-02-07, aby umówić się na wstępną rozmowę w Siedzibie Banku Czasu Seniora tj. Miejski Ośrodek pomocy w Częstochowie, Centrum Wsparcia Seniora al. Niepodległości 20/22, pok. 246, oraz Rejonowy Zespól Pomocy Społecznej nr 2 zlokalizowany przy ul. Jasnogórska 34.
2. Pracownik socjalny porozmawia z osobą zainteresowaną i poinformuje co to znaczy być członkiem „Banku Czasu Seniora”. Na miejscu będzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz ankietę w której będzie zawarta informacja jakie usługi i umiejętności dana osoba może zaoferować, a czego oczekuje.