Na co dzień używamy jej jako przyprawy, ale niewiele osób wie, jak bardzo bazylia jest prozdrowotna.
Każdy zna to zioło z kuchni, jako doskonały dodatek do potraw, zup i sosów, tymczasem bazylia potrafi zaskoczyć swoimi wszechstronnymi możliwościami prozdrowotnymi.
Już w Średniowieczu była używana jako zioło lecznicze, skutecznie pomagające na zaziębienia. W dzisiejszych czasach króluje głównie w kulinariach jako podstawowa przyprawa do dań śródziemnomorskich.
Bazylia ma zaskakująco różnorodne wartości lecznicze.
Jest świetnym środkiem bakteriobójczym i dezynfekującym i z tej przyczyny warto jej użyć w razie drapania w gardle czy suchego kaszlu. Szybko zniweluję początek infekcji bakteryjnej, jeśli po prostu powoli będziemy rzuć parę świeżych listków w ustach.
Jest skuteczna na stany zapalne w organizmie, ale także może być używana do wykonywania okładów leczniczych przy skaleczeniach i ranach trudno się gojących.
Warto dowiedzieć się o tym, jak bardzo bazylia jest prozdrowotna.
Bazylia to niezastąpiony lek na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Zawsze zadziała skutecznie na kłopoty z trawieniem, ponieważ ma właściwości rozkurczające i wspierające apetyt.
Nie bez przyczyny bazylię dodaje się do potraw ciężkostrawnych. To znane zioło likwiduje wzdęcia oraz poprawia stan flory bakteryjnej w jelitach. Działa również delikatnie przeczyszczająco, więc pomaga przy różnego typu dietach odchudzających.
Bazylia jest skutecznym lekiem na niedokrwistość, ale równie skutecznie działa również minimalizująco na nudności.
To wyjątkowe zioło ma więcej wspaniałych właściwości, takich jak skuteczne wspieranie leczenia :
- reumatyzmu,
- artretyzmu,
- urazów kostnych.
Działanie bazylii zmniejsza nawet obrzęk i ból.
Jej wspaniałe lecznicze właściwości wręcz są nieograniczone, dlatego każdy senior lub opiekun osoby starszej powinien zadbać o to, by w jego diecie pojawiła się spora ilość świeżej bazylii.
Bazylia potrafi wpływać łagodząco na nastrój, działając tonizująco i kojąco na stres, ale i poprawiać humor, gdy jesteśmy przygnębieni.
Pęczek zielonej bazylii wpłynie pozytywnie również na stan naszej odporności.
Zielone listki działają pomocniczo w regeneracji naskórka, w dezynfekcji zakażeń bakteryjnych, ale również grzybiczych.
Bazylia wspomoże na pewno leczenie trądziku, posiada również właściwości dezodorujące, co sprawia, że korzysta się z niej w produkcji kosmetyków.
Silny balsamiczny aromat bazylii sprawia, że to zioło skutecznie odstrasza napastliwe komary.
Wystarczy pęczek bazylii, parę ząbków czosnku, łyżka nasion słonecznika, kilka suszonych pomidorków w oliwie i kilka oliwek zielony lub czarnych i można samemu wykonać z pomocą malaksera wspaniałe prozdrowotne pesto, które codziennie warto jeść ze świeżym pieczywem.
Działanie pesto jest szczególnie cenne w okresie jesienno – zimowym.
Z pewnością jest to smaczne i zdrowe lekarstwo, które uchroni nas przez infekcjami gardła i problemami pokarmowymi.