Szukaj

Bezsenność – spędza sen z powiek seniorowi i opiekunowi

Bezsenność – spędza sen z powiek seniorowi i opiekunowi

Bezsenność jest przypadłością, która dotyka wiele starszych osób. Niestety, dolegliwość ta męczy nie tylko osobę, która na nią cierpi, ale także i opiekuna. Jeśli po całym zapracowanym dniu i obchodzeniu seniora dodatkowo nie można zaznać spokojnego snu i odpoczynku, to opieka nad osobą starszą staje się wyczerpująca. Bezsenna noc, która zdarzy się raz na jakiś czas, nie stanowi dużego problemu. Jeśli jednak problem staje się uciążliwy i zaczyna być regułą, senior będzie czuć się jeszcze słabiej, a opiekunowi będzie brakować sił do opieki w ciągu dnia.

Bezsenność – objaw wielu chorób

Trzeba pamiętać o tym, że uciążliwa bezsenność może być objawem wielu chorób. Należy powiadomić o takiej sytuacji lekarza prowadzącego. Podawanie środków nasennych na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem, choć czasami koniecznym. Istnieje wiele łagodniejszych i naturalnych metod, które mogą wpłynąć na lepszą jakość snu.

Na samym początku należy uregulować rytm dnia seniora. Zachwiane pory, nadmierna senność w ciągu dnia mogą przyczyniać się do bezsenności w nocy. Uregulowanie pory wstawania, posiłków, spacerów oraz drzemek i zasypiania pozwoli na usystematyzowanie dnia. Organizm po jakimś czasie naturalnie się dostosuje. Uporządkowany tryb życia często rozwiązuje problemy z bezsennością. Należy zwracać głównie uwagę na pory wstawania i mobilizować seniora do tego, aby wstał, a także pilnować drzemki, aby nie przeciągała się w nieskończoność. Polegiwanie i przysypianie w ciągu dnia źle wpływa na późniejszą jakość snu.

Wieczorne rytuały także pozytywnie wpływają na sen. Systematyczne powtarzanie codziennie tych samych czynności przed snem będzie wysyłać sygnał do mózgu, że nadchodzi czas snu. Codzienne kąpanie, wypicie ciepłej herbaty lub słuchanie ulubionej muzyki może stać się rytuałem, który pomoże zasnąć.

Bardzo ważna jest aktywność fizyczna przeprowadzana na miarę możliwości seniora. Bierność przez cały dzień nie wpływa dobrze na organizm i sen. Odpowiednie zmęczenie w ciągu dnia, np. po spacerze lub po codziennych obowiązkach, sprawi, że senior będzie bardziej zmęczony, a organizm łatwiej będzie odróżniać dzień od nocy.

Bardzo ważne jest to, aby senior przed snem się nie objadał. Należy serwować lekkostrawne kolacje, a unikać tłustych i obfitych dań.