Patrząc na nasze dłonie zadajemy sobie nie raz pytanie co płynie w zasadzie w naszych naczyniach krwionośnych błękitna czy czerwona krew?
Dlaczego nasze żyły są niebieskie lub zielonkawe, skoro krew płynąca w nich jest koloru czerwonego? Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom, nie jest taka łatwa. Oto kilka przyczyn niebieskiego zabarwienia żył.
Promienie świetlne – złudzenie optyczne
To, co widzimy nie zawsze jest tym, czym być powinno. Ma to odniesienie także do koloru naszych żył. Wbrew pozorom, nie płynie w nich niebieska krew, ale nasze żyły były, są i pozostaną w środku czerwone.
Winowajcą niebieskiego koloru jest samo światło. Promienie słoneczne padają na skórę, która nie absorbuje ich w dużych ilościach. Dlatego też żyła, znajdująca się tuż pod skórą, pozostanie koloru czerwonego. I taką barwę możemy wówczas zauważyć gołym okiem. Paradoks powstaje wówczas, gdy ta sama żyła, jest usytuowana na głębokości większej niż 0, 5 milimetra pod skórą. Ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić anomalii związanych z odbiciem światła w głębszych partiach żył. Błękitny kolor, to konsekwencja wyraźniejszego odbijania się światła w głębiej położonych żyłach. Czerwona barwa jest bardziej absorbowana przez skórę, przez co prawie jej nie widać.
Błękitna czy czerwona krew? – choć wszyscy wiedzą, jak jest naprawdę, często ulegają złudzeniu.
Błękit wskutek dotlenienia?
Powszechna opinia głosi, iż niebieski kolor żył, to kwestia dużej produkcji tlenu we krwi. Niestety to mylne przekonanie, gdyż krew transportująca mniejszą dawkę tlenu przybiera wyłącznie bardziej czerwonawy kolor. Jest wręcz szkarłatnoczerwona. Tlen nie powoduje zatem zmiany koloru krwi na błękitną.
Szlacheckie pochodzenie?
Wyrażenie „błękitna krew”, które nobilituje osoby z wyższych sfer, nie oznacza bynajmniej, iż owa barwa dominuje w ich układzie krwionośnym. Każdy człowiek posiada wyłącznie czerwone zabarwienie krwi. Obojętnie, czy jest miliarderem, monarchą czy głową państwa.
U seniorów, szczególnie na dłoniach, bardziej widoczne są naczynia krwionośne. Z powodu zmniejszania się ilości kolagenu w skórze ich kolor staje się intensywniej niebieski.
Krew zawdzięcza swój kolor hemoglobinie, dlatego też bez względu na to, jak wygląda to na naszej skórze, możemy być pewni, że nasza krew nie może mieć innej barwy niż czerwonej.