Szukaj

Choroby stawu biodrowego

Choroby stawu biodrowego

Choroby stawu biodrowego są najczęstszymi przypadłościami osób starszych.

Przez nasze całe życie to właśnie biodra i kolana dźwigają ciężar naszego ciała i są zmuszane do wytrzymywania ogromnych przeciążeń, z tej przyczyny ulegają też różnego typu schorzeniom.

Pierwsze z objawów to ból biodra z boku lub zesztywnienie tego stawu.

Można już wtedy podejrzewać, że jest to choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego.

To rodzaj stanu zapalnego, kiedy następuje stopniowe zużywanie się tkanki chrzęstnej, pokrywającej  kości, stanowiącej istotną część stawu.

Chrząstka jest warstwą amortyzującą w stawie a jej uszkodzenia powodują, że kości trą w czasie ruchu bezpośrednio o siebie, powodują niezwykle silny ból.

W wyniku takiego działania mogą powstawać bolesne narośla kostne, tzw. ostrogi w obrębie stawu. Sprawiają one w czasie ruchu ogromny ból, jak również mogą blokować staw i uniemożliwiać kompletnie poruszanie nim.

Choroby zwyrodnieniowe atakują różne stawy w organizmie ludzkim, najbardziej jednak utrudniają życie choroby stawu biodrowego.

Choroba zwyrodnieniowa atakująca staw biodrowy powoduje poważne ograniczenia w sferze jego ruchu, przez co staje się on sztywny.

Chodzenie jest czasami praktycznie niemożliwe, ponieważ jest niesłychanie bolesne.

Ból spowodowany zwyrodnieniem stawu biodrowego może promieniować z obrębu stawu biodrowego na część pleców, pachwin czy pośladków.

Choroba powoduje ponadto obrzęk i sztywność stawów. Utrudnia to wszystko z czasem swobodne funkcjonowanie.

Ból towarzyszący chorobie można skutecznie niwelować ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi w postaci tabletek, jak również żelów, kremów czy maści. Warto zacząć od słabszego paracetamolu, a gdy okaże się mało skuteczny dopiero wtedy trzeba stosować niesterydowe leki przeciwzapalne, które zmniejszą nie tylko obrzęk, ale również uśmierzą ból i zadziałają na stan zapalny.

Bardzo pomocne są zimne okłady, które łagodzą ból oraz zmniejszą obrzęk.

Konieczna może być wizyta u lekarza, który z pewnością zaordynuje leki, zawierające glukozaminę, łagodzące bóle stawowe oraz zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby.  Medykamenty należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza.

O stawy nie można dbać tkwiąc w bezruchu.  Trzeba wykonywać mało forsujące ćwiczenia mięśni bioder i nóg. Odpowiednie jest pływanie, ale również nordic walking lub jazda na rowerze, jednak przed rozpoczęciem tych ćwiczeń konieczna jest opinia lekarza specjalisty o możliwościach organizmu.

Istotna jest również odpowiednia dieta, która pomoże utrzymać właściwą wagę ciała. Nie można obciążać stawów dodatkowymi kilogramami.

O stawy biodrowe trzeba dbać troskliwie wcześniej, nim powstaną stany zwyrodnieniowe.

Seniorzy powinni pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia lub specjalnych wkładek do butów.

Stawów nie należy zbytnio obciążać.

Jeśli ktoś ma skłonności do zwyrodnień stawów, uwarunkowane genetycznie, profilaktycznie powinien przyjmować leki zapobiegające destrukcji chrząstki w stawach.

Stawy biodrowe muszą być sprawne przez całe nasze życie, więc powinniśmy o nich pamiętać i dbać o nie wcześniej.