Proponowane ciasta marchewkowe są doskonałe w smaku, wilgotne, aromatyczne słodkie, ale nie za słodkie. To ciasto, które podbije najbardziej wybredne podniebienie.
Ciasto marchewkowe jest mocno korzenne. Najlepiej sprawdza się porą jesienną i zimową, gdy za oknem szaro, deszczowo i chłodno. W wykonaniu jest niezwykle proste. Przygotowanie nie powinno sprawiać problemu nikomu. Możemy wykonać samo ciasto, choć świetnym dodatkiem jest polewa zrobiona z kremowego serka i cukru.
Przed rozpoczęciem przygotowań należy rozgrzać piekarnik do temperatury 180 st. C
Przygotowujemy blachę o średnicy 20 cm. Smarujemy blachę tłuszczem oraz posypujemy bułką tartą. Można użyć również papieru do pieczenia, by wyłożyć blachę.
Składniki, jakie będą niezbędne to:
- ⅔ szklanki mąki pszennej;
- ½ szklanki drobnego cukru do wypieków/ można użyć cukru brązowego;
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej;
- ¾ łyżeczki proszku do pieczenia;
- 1 łyżeczka cynamonu;
- ½ łyżeczka imbiru w proszku;
- szczypta soli dla smaku;
- ⅓ szklanki oleju rzepakowego;
- 3 całe jajka;
- 1 szklanka grubo posiekanych orzechów włoskich;
- ½ szklanki migdałów w płatkach;
- ½ szklanki rodzynek;
- ½ szklanki ananasa z puszki (odsączonego);
- 1 szklanka startej na małych oczkach marchewki;
Ciasta marchewkowe zdobywają ogromne uznanie smakoszy.
Składniki, których używamy, powinny mieć temperaturę pokojową.
Wykonanie ciasta zaczynamy od oddzielenia żółtka od białek. Ubijamy pianę z białek. Żółtka mieszamy z cukrem i olejem oraz ucieramy całość na gładką masę. Przesiewamy mąkę i dodajemy do niej proszek do pieczenia, sodę, cynamon, imbir oraz sól. Do ubitych żółtek stopniowo dodajemy przesianą mąkę z dodatkami, dokładnie wszystko mieszając. Następnie dokładamy marchewkę, rodzynki, ananasa oraz orzechy i migdały. Wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek. Delikatnie mieszamy. Wylewamy całość na blachę. Wyrównujemy.
Pieczemy ciasto w temperaturze 175ºC przez 40 – 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Studzimy w formie, następnie wyjmujemy i studzimy na kratce.
Składniki używane na polewę, powinny mieć również temperaturę pokojową. Do wykonania polewy będą potrzebne:
- 300 g serka typu Philadelphia;
- 90 g masła;
- ½ szklanki przesianego cukru pudru, przesianego;
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii / cukru waniliowego lub olejku waniliowego;
Wykonanie polewy rozpoczynamy od włożenia do miski posiekanego masła, następnie dodajemy cukier puder oraz wanilię. Ucieramy całość mikserem do momentu otrzymania puszystej i jasnej masy o konsystencji maślanej. Następnie dodajemy po łyżce kremowy serek, cały czas miksując. Masę schładzamy w lodówce.
Wystudzone już ciasto należy przekroić wzdłuż. Połową kremu przekładamy ciasto, resztę rozsmarowujemy na jego górze. Do ozdobienia można użyć orzechów włoskich, migdałów oraz delikatnie oprószyć cynamonem.
Marchewkowe babeczki – muffinki
Te same składniki możemy wykorzystać do zrobienia małych babeczek, tak zwanych muffinek. Proces tworzenia ciasta oraz masy jest identyczny.
Jedyne co zmieniamy to rodzaj blachy. Teraz musimy użyć blaszki lub papierowych albo silikonowych foremek na muffinki. Formę smarujemy tłuszczem i posypujemy bułką tartą. Do każdej foremki wlewamy ciasto do ¾ jej wysokości. To pozwoli mu później pięknie wyrosnąć. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 st. C, po 5 minutach zmniejszamy do 170 st. C. Czas pieczenia to zaledwie 15 minut. Dla pewności możemy sprawdzić babeczki patyczkiem.
Odstawiamy babeczki do schłodzenia. W tym czasie możemy przygotować polewę.
Sposób zdobienia jest dowolny. Same muffinki bez jakichkolwiek dodatków są i tak smaczne i wystarczająco słodkie. Jeśli jednak chcemy, aby wyglądały jeszcze piękniej, możemy je przyozdobić. Do woreczka foliowego wkładamy wcześniej przygotowaną i schłodzoną masę serowo – kremową. Robimy mały otworek i wyciskamy masę na muffinka, tworząc ślimaczka. Następnie na masę kładziemy pół orzecha włoskiego, kilka płatków migdałów lub startą czekoladę, Oprószamy delikatnie cynamonem.
Teraz możemy się delektować cudownym smakiem ciasta marchewkowego.