Biegunka to uciążliwa przypadłość, której niejednokrotnie towarzyszą bóle brzucha. Doznając biegunek często ograniczamy przyjmowanie pokarmów z nadzieją, że zapobiegnie to zaostrzeniom objawów. Jest to jednak prosta droga do odwodnienia i niedoborów żywieniowych. Sprawdź, co jeść podczas biegunki!
Biegunka – możliwe przyczyny
Jednorazowe oddanie luźnego stolca zwykle nie jest powodem do obaw. O biegunce mówi się, gdy incydent powtarza się przynajmniej trzy razy w ciągu doby. Przyczyny biegunki mogą być rozmaite. Najczęściej są to infekcje bakteryjne lub wirusowe. Wówczas zwykle pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak nudności, podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha i ogólnie złe samopoczucie.
Często pojawiające się biegunki mogą świadczyć również o alergii pokarmowej lub nietolerancji niektórych składników. Zmiana częstotliwości wypróżniania może wynikać m.in. z nietolerancji laktozy i glutenu. Biegunka może być również następstwem przewlekłego stresu. Z kolei osoby, które udają się na wakacje mogą doznać biegunki wynikającej ze zmiany flory bakteryjnej.
Do innych przyczyn biegunki zalicza się m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jelito nadwrażliwe, chorobę Leśniowskiego-Crohna, czy zakażenia pasożytnicze. Nieco rzadziej problemy pojawiają się jako skutek uboczny przyjmowanych leków, choroby nowotworowej lub zatrucia środkami chemicznymi.
Jeśli biegunka nie mija lub ma charakter narastający, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę. W przypadku osób starszych do lekarza należy udać się, jeśli biegunka nie mija w ciągu 24 godzin lub gdy obserwujemy jakiekolwiek objawy świadczące o odwodnieniu organizmu!
O czym pamiętać w trakcie biegunki
Podstawą w leczeniu biegunki jest intensywne nawadnianie organizmu. Należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do 3-5 litrów w ciągu doby. Warto sięgać także po preparaty nawadniające oraz środki hamujące biegunkę. Posiłki powinny być przyjmowane często i w małych ilościach, tak aby nie obciążać układu pokarmowego.
W trakcie trwania biegunek zwykle nie zaleca się rezygnacji z posiłków, co dodatkowo mogłoby osłabić organizm i doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci niedoborów pokarmowych, zwłaszcza jeśli biegunka utrzymuje się kilka dni.
Dla osób z biegunką najczęściej zalecana jest dieta ubogoresztkowa, czyli z niską zawartością włókna pokarmowego. Należy więc wybierać produkty, które zawierają błonnik, jednak tylko rozpuszczalny. W połączeniu z wodą frakcja rozpuszczalna błonnika tworzy żelową substancję, która podczas pęcznienia wypełnia żołądek, a także powleka ściany przewodu pokarmowego zmniejszając wchłanianie tłuszczów. Błonnik rozpuszczalny znajdziemy w produktach, takich jak:
- płatki owsiane i jęczmienne;
- rośliny strączkowe (zielony groszek, soczewica, ciecierzyca);
- miąższ owoców.
Przy jednodniowej biegunce można spożywać owoce i warzywa gotowane lub duszone na parze, co zwiększa ich lekkostrawność. W przypadku przewlekłych dolegliwości nie należy rezygnować z surowych roślin, ponieważ zawierają one niezbędne witaminy i minerały.
W trakcie biegunki zwykle dobrze tolerowane są produkty, takie jak:
- średnio dojrzałe banany, morele, jagody, czarna porzeczka;
- przecierane pomidory (bez pestek);
- świeże soki warzywne;
- sałata, marchew, seler, pietruszka, dynia;
- ogórki kiszone;
- ryż, kasza jęczmienna.