Żyjemy w wyjątkowo stresujących czasach, wiele osób nie wytrzymuje napięcia nerwowego, dlatego na czasie jest hasło – Ćwicz na przekór depresji.
Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ma także niezwykle dodatni wpływ na umysł.
Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia całego organizmu. Okazuje się, że do długiej listy zdrowotnych profitów osiąganych dzięki ćwiczeniom, można również dopisać działanie antydepresyjne.
Depresja może dopaść niespodziewanie i dotyczy coraz większej grupy ludzi. Zwykle rozwija się wolno i niepostrzeżenie. Stopniowo obniża się nastrój, człowiek staje się coraz mniej aktywny, niechętnie nawiązuje kontakt z otoczeniem. Najczęściej unika innych, zamyka się w sobie, szuka samotności. Proste codzienne obowiązki urastają do rangi spraw trudnych do pokonania. Każdy problem nawet nawet ten błahy jest nie do rozwiązania. Depresja może pojawić się w każdym wieku.
Aktywność fizyczna nie pozwala na negatywne myślenie, dlatego ćwicz na przekór depresji.
Ćwiczenia okazują się alternatywną metodą leczenia depresji. Badania wykazały, że intensywne ćwiczenia fizyczne są równie skuteczne w leczeniu depresji, zarówno lekkiej jak i średnio zaawansowanej, co leki. W dodatku taka forma leczenia wydaje się być o wiele przyjemniejsza od silnych leków i psychoterapii.
Fitness to nie tylko ćwiczenia fizyczne podejmowane w wolnym czasie. To świadome i celowe oddziaływanie ruchem na zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne oraz sprawność umysłu .
Ćwiczenia pobudzają organizm do produkcji serotoniny i endorfin, które są substancjami chemicznymi w mózgu (neuroprzekaźników).
- Endorfiny to substancje, które uśmierzają odczuwanie bólu oraz powodują odczuwanie błogostanu.
- Serotonina natomiast odpowiada za poczucie zadowolenia.
Ale to tylko częściowo wyjaśnia pozytywny wpływ ćwiczeń na depresję.
Fitness oddziałuje również na nastrój, kiedy jesteśmy zaangażowani w ćwiczenia w grupie. Biorąc udział w ćwiczeniach grupowych osoba obraca się w środowisku, gdzie łatwiej o nawiązanie kontaktów. W dalszej perspektywie może to być podstawa do nawiązywania znajomości. Z kolei znajomości i przyjaźnie, jakie mogą nawiązać się podczas przebywania w klubie fitness są źródłem i znakomitą formą walki z depresją. Uczestnictwo w zajęciach fitness może zwiększyć poczucie własnej wartości, pewności siebie. Może również poprawić relacje z innymi ludźmi. Wszystkie te rzeczy mają pozytywny wpływ na osoby z depresją. Każda aktywność fizyczna przyniesie dużo korzyści – obojętnie, czy jest to:
- jazda na rowerze,
- jogging,
- pływanie,
- spacerowanie,
- aerobik.
Najważniejsze, by sprawiała ona przyjemność, radość, tak jak na przykład ZUMBA, HiDance, Ladies Latino. To grupa ćwiczeń aerobowych, czyli takich, które skutecznie pomagają w utracie zbędnych kilogramów.
Świetnie wpływają na kondycję i zdrowie człowieka, m.in.
- zapobiegają chorobom układu krążenia,
- obniżają poziom stresu,
- dotleniają,
- kształtują i wzmacniają mięśnie.
Sukces tych zajęć związany jest z tym, że przynoszą dużo radości, pozytywnej energii i uśmiechu oraz napawają optymizmem wszystkich uczestników. Ćwiczenia w rytm muzyki sprzyjają relaksowi, rozwijają elastyczność ciała oraz poprawiają koordynację ruchową. Muzyka latynoamerykańska jak gorąca samba, rumba, cha-cha, salsa, mambo, bachata, merengue i proste kroki taneczne są czymś co sprawia, że bawisz się już od pierwszej minuty. Zajęcia są przyjemne, bo często przypominają bardziej wyjście do klubu z latynoską muzyką niż do klubu fitness.
- Warto spróbować?
Jak myślisz? Odpowiedź jest prosta – warto. Istnieją już pierwsze dowody na to, że aktywność fizyczna wspomaga leki i psychoterapię. Już teraz wielu lekarzy zaleca sport jako dodatkową formę terapii, ponieważ bardzo pomaga on w leczeniu i wzmacnia efekty leków oraz psychoterapii. Udział w zajęciach Fitness na pewno nie zaszkodzi, a z pewnością pomoże urozmaicić rutynę i oderwać myśli od codziennych problemów, które przecież mają decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Poza tym sport niesie ze sobą wiele zalet, które wpływają na ogólny stan zdrowia. I najważniejsze – nie trzeba się przemęczać, żeby osiągnąć zamierzone efekty. Badania wykazują, że już 20 minut spacerowania, od trzech do pięciu razy w tygodniu, ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Śmiało ruszaj do klubu Fitness tam nie tylko aktywnie spędzisz czas, ale i oderwiesz się od codzienności. Instruktorzy podzielą się z Wami doświadczeniem i wiedzą w jaki sposób dbać o siebie, a przy tym dobrze się bawić w gronie przyjaciół, z uśmiechem i radością czerpać satysfakcję z własnych osiągnięć.