Szukaj

Częstochowa najbardziej przyjazna ekonomii

Statuetkę i grawerton „Gminy przyjaznej ekonomii społecznej” odebrał 5 czerwca w imieniu Prezydenta Częstochowy Naczelnik Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw Społecznych Adrian Staroniek.

Częstochowa zajęła pierwsze miejsce i zdobyła tytuł „Gminy przyjaznej ekonomii społecznej” w konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Jego celem było wyłonienie trzech gmin, które są najbardziej zaangażowane w rozwój sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim, a także najaktywniej wspierają i współpracują z podmiotami ekonomii społecznej funkcjonującymi na jej terenie. Drugie miejsce w konkursie zajęła Dąbrowa Górnicza, trzecie – Mikołów.

Komisja konkursowa doceniła zaangażowanie Częstochowy we współpracę z sektorem ekonomii społecznej.

– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasze, częstochowskie organizacje pozarządowe działające w tym sektorze – mówi Adrian Staroniek.

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich trzech lat w naszym mieście ogłoszono kilkadziesiąt otwartych konkursów ofert na realizację przez organizacje pozarządowe zadań publicznych, m.in. z zakresu: pomocy społecznej, kultury, promocji, sportu, ochrony środowiska, czy edukacji. W ten sposób ze środków publicznych korzysta w sumie prawie 200 organizacji pozarządowych.

Miasto wspiera również tworzenie spółdzielni socjalnych (ostatnio rozpoczęła działalność spółdzielnia „Jasne, że BUS”, odpowiedzialna m.in. za przewóz osób niepełnosprawnych.); wspólnie z przedstawicielami NGO tworzy programy współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi (roczne i wieloletnie). W partnerstwie z sektorem pozarządowym realizuje też projekty współfinansowane ze środków unijnych.

Co roku w mieście odbywa się Forum Częstochowskich Organizacji Pozarządowych. Miasto organizuje też konferencje, szkolenia, warsztaty i różnego rodzaju spotkania przeznaczone właśnie dla przedstawicieli NGO. Podczas Dnia Samorządu Terytorialnego stowarzyszenia prezentują mieszkańcom swoją działalność (tak było m.in. 24 maja w tym roku).

Działalność częstochowskich organizacji pozarządowych promowana jest na bieżąco na miejskich stronach internetowych oraz w social mediach. Co roku Urząd Miasta prowadzi też kampanię „Zostaw swój 1% podatku w Częstochowie”.

W ramach projektu Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości, organizacje pozarządowe mogą korzystać ze wsparcia szkoleniowo-infrastrukturalnego, uczestnicząc m.in. w darmowych szkoleniach, spotkaniach, seminariach i wizytach studyjnych. Prowadząc działalność pożytku publicznego częstochowskie organizacje mogą liczyć na nieodpłatne korzystanie z lokali należących do miasta.

Miasto służy też pomocą w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych organizując m.in. wizyty studyjne w stowarzyszeniach działających w miastach partnerskich, inicjując spotkania z przedstawicielami sektora pozarządowego z zagranicy, prowadząc szkolenia z zasad funkcjonowania wolontariatu europejskiego, itp.

W mieście stosowane są tzw. klauzule społeczne w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, tzn. preferowane są firmy, które w ramach prowadzonych dla miasta usług zatrudniają osoby długotrwale bezrobotne, czy niepełnosprawne.

Czwartkowa uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Gmina przyjazna ekonomii społecznej” była połączona z seminarium „Ekonomia społeczna – współpraca się opłaca”, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej.