Częstochowa została uhonorowana tytułem „Ambasadora Równego Traktowania” przyznawanym urzędom wyróżniającym się pod względem realizacji polityki równości.
Częstochowski Urząd Miasta wziął udział w pilotażowym wdrożeniu produktów projektu „Równość standardem dobrego samorządu”.
Wiele osób uważa, że kwestie równości są ważne, ale rzadko który samorząd podejmuje realne działania, by z problemem dyskryminacji się zmierzyć. Panuje przekonanie, że równością będzie można się „zająć”, kiedy już urzędy uporają się z poważniejszymi kwestiami – drogami, dobrze funkcjonującą służbą zdrowia, pomocą społeczną. Tymczasem równość i przeciwdziałanie dyskryminacji to temat równie ważny, jak inwestycje, oświata, zdrowie czy też drogi. Wyróżnienia wręczono podczas odbywającej się 14 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie międzynarodowej konferencji, poświęconej wdrażaniu polityki równości w urzędach jednostek samorządu terytorialnego organizowanej przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania oraz realizatorów projektu PO KL „Równość standardem dobrego samorządu”.
Równe traktowanie to nie tylko zadanie „wielkiej polityki” czy organizacji pozarządowych, ale także samorządów lokalnych i regionalnych. To do nich należy wdrażanie w życie konstytucyjnej zasady równego traktowania, a także standardów unijnych. – Miasto Częstochowa wdraża wiele projektów społecznych na rzecz mieszkańców, w tym przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji. Cieszę się, że wśród tych programów docenione zostały nasze działania na rzecz polityki równości realizowane w Urzędzie Miasta – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
W Częstochowie wiele robimy dla równości:
– w czerwcu 2012 roku prezydent Matyjaszczyk powołał Pełnomocnika ds. Równych Szans (jego zadaniem jest koordynacja działań podejmowanych w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię czy wyznanie, poglądy polityczne, wiek, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny).
– mamy wewnętrzną politykę antydyskryminacyjną i antymobbingową w Urzędzie (Zarządzenie Prezydenta z lutego 2013 r.) z zasadami przeciwdziałania zjawisku dyskryminacji i mobbingu w Urzędzie Miasta Częstochowy. Jej priorytetem jest wspieranie działań sprzyjających budowaniu pozytywnych relacji między pracownikami w urzędzie oraz pomiędzy pracownikami i interesantami.
– by uwzględnić potrzeby rodziców przychodzących do urzędu ze swoimi dziećmi, w holu powstał specjalny kącik dla dzieci ze stolikiem do rysowania, kredkami, klockami.
– przeszkoliliśmy pracowników na temat przeciwdziałania dyskryminacji
– mamy pomieszczenie z przewijaniem dla niemowląt
– wiele robimy dla coraz większej grupy społecznej, a często dyskryminowanej – dla seniorów (specjalne programy zdrowotne, Centrum Aktywności Seniora, place rekreacji, program MOSiR Aktywny Senior, karta seniora)
– w Urzędzie Miasta i jednostkach mu podległych coraz popularniejsze stają się urlopy ojcowskie (oznacza to stanie się ojcami w pełnym tego słowa znaczeniu – nie tylko ani nie przede wszystkim w sensie biologicznym)
– od lat działa pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych; prowadzimy liczne działania/programy dla osób niepełnosprawnych
– wiele robimy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
-
centra integracji społecznej
-
spółdzielnie socjalne
-
liczne programy PUP i MOPS przeciwdziałające dyskryminacji społecznej
– udzielamy bezpośredniej pomocy w przypadkach dyskryminacji konkretnych osób lub grup
– promujemy równość poprzez działania informacyjne
– współpracujemy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przeciwdziałaniem dyskryminacji oraz reprezentującymi grupy dyskryminowane
– podczas ostatniej sesji Rady Miasta przegłosowano uchwałę, dzięki której będziemy mogli realizować zadania w ramach budżetu partycypacyjnego.