Szukaj

Częstochowskie lampy mają 127 lat

127 lat temu w Częstochowie wybudowano i uruchomiono magistracką stację elektryczną zasilającą pierwszą na ziemiach polskich, a drugą w Europie sieć ulicznego oświetlenia. Odsłonięto tablicę i replikę lampy, które upamiętniają to wydarzenie.

W 1887 roku lampami łukowymi oświetlono centralne ulice miasta i plac podjasnogórski. Sieć składała się z 36 dziewięcioamperowych latarni. 18 z nich było zasilanych jedną parą przewodów napięciem 900V, które paliły się tylko do 12 godziny w nocy, 18 kolejnych lamp paliło się do 2 w nocy i zasilała je inna para przewodów. Dodatkowo i w pozostałym czasie miasto było oświetlane 32 lampami naftowymi. Energię wytwarzano w elektrowni zbudowanej za pieniądze Kasy Miejskiej, kosztowała 20 tysięcy rubli. Elektrownię prowadzili prywatni przedsiębiorcy, zgodnie z zawartymi umowami handlowymi.

Tablicę na budynku Odwachu i lampę na Placu Biegańskiego wykonano staraniem Zarządu Oddziału Częstochowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Tablicę odsłonili prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i Zenon Panicz, prezes częstochowskiego oddziału SEP.

-To w naszym mieście zapaliło się pierwsze na ziemiach polskich, a drugie w Europie oświetlenie uliczne zasilane energią elektryczną – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Replika lampy i tablica, upamiętniające to wydarzenie będzie symbolem przypominającym nie tylko historię elektryczności na tym terenie, ale także historię rozwoju naszego miasta. Prezydent podziękował Zarządowi Oddziału Częstochowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich za zaangażowanie i starania uczczenia tego wydarzenia, a także fundatorom – Śląskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa i Tauronowi Polska Energia.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich powołano w 1918 roku, wśród założycieli byli częstochowscy inżynierowie. Oddział w Częstochowie działa nieprzerwanie od 1951 roku. Jest organizacją naukowo-techniczną zrzeszającą inżynierów i techników elektryków. Prowadzi działania na wielu polach, m.in. w zakresie wydawniczym, szkoleniowym i kwalifikacyjnym. Inicjuje, wspomaga i popiera zaawansowane działania innowacyjne – naukowe, projektowe, technologiczne i przemysłowo-produkcyjne; ściśle współpracuje z elektrykami z innych państw – Unii Europejskiej i świata.