Szukaj

Czerwcowe alergie i ich zwalczanie

Adult woman is sitting in park and blowing nose. She is having allergy.

Wiosna i lato to piękne pory roku, jednak dla alergików są czasem wyraźnie obniżonej jakości życia. Przypadające na ten okres pylenie roślin doprowadza do występowania silnych objawów uczulenia. Najczęściej należą do nich: katar, świąd nosa, zaczerwienie, pieczenie i łzawienie oczu. Przy szczególnie wysokim stężeniu pyłków alergia może się wzmagać, powodując tzw. astmę pyłkową, która objawia się dusznościami, kaszlem i uczuciem ucisku w klatce piersiowej. W rzadkich przypadkach alergia objawia się pokrzywką i świądem skóry.

Alergia to dolegliwość immunologiczna. Jest niewłaściwą reakcją organizmu na alergeny, które naturalnie występują w otaczającym nas świecie. Zdrowe osoby nie odczuwają istnienia tych substancji, natomiast u alergików widoczna jest ostra reakcja obronna.

Przetrwać lato z alergią

Czerwiec jest okresem pylenia traw. Często dyskomfort odczuwają również osoby uczulone na puch topoli, która w tym miesiącu wchodzi w ostatni etap kwitnienia. Aby spokojnie przetrwać ten czas, należy zapobiegać kontaktom z alergenami i być przygotowanym na ewentualne zwalczanie objawów uczulenia. Im szersza będzie wiedza o alergii, tym skuteczniej uda się przed nią bronić. Aby poznać specyfikę uczulenia, należy udać się do specjalisty alergologa, który na podstawie specjalistycznych testów określi, jakie konkretne substancje mają negatywny wpływ na nasz układ odpornościowy. Można również porozmawiać o profilaktyce i, ewentualnie, poprosić o receptę na leki antyalergiczne, które będą doraźną pomocą w razie nagłego wystąpienia objawów uczulenia.

Unikać nasilenia objawów

Jak w każdym przypadku, tak i przy alergii, lepiej jest unikać niż ją leczyć. Dlatego tak istotnym jest, by alergicy byli świadomi swoich uczuleń i potrafili zapobiegać styczności z czynnikami wywołującymi wyraźne objawy. Warto śledzić prognozy stężeń pyłków roślin. Najwygodniej jest znaleźć je na stronach dla alergików. Należy też precyzyjniej wybierać miejsca urlopu. Najbezpieczniejszy obszar to wybrzeże, ponieważ nad morzem stężenie pyłków jest minimalne. Zdecydowanie odradza się spacerowania wśród pól, ponieważ stężenie pyłków traw jest tam wyjątkowo wysokie. Dobrze jest też zainwestować w filtry powietrza. Zarówno w domu, jak i w samochodzie oczyszczą powietrze z mikroelementów niekorzystnie wpływających na zdrowie alergików.

Być przygotowanym na kurację

Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze warto mieć przy sobie leki hamujące objawy alergii. Najczęściej przydatne są szybko działające środki, jak krople i aerozole do nosa, krople do oczu i inhalatory doustne. W okresie pylenia uczulających roślin, warto okresowo przyjmować tabletki łagodzące dokuczliwe dolegliwości.