Grudzień to czas świąt, więc i gotowania, warte więc uwagi są dania wigilijne fit. Kuchnia polska choć jest pyszna, to jednocześnie bardzo kaloryczna, obciążająca wątrobę oraz układ trawienny. Co w takim razie przygotować, aby w jednej potrawie zachować niepowtarzalny smak, cudowny aromat i nie zaszkodzić zdrowiu ? Jest na to rada – trzeba nieco odchudzić tradycyjne potrawy.
Produkty użyte do potraw wigilijnych należą raczej do zdrowych, niestety podczas ich przyrządzania sprawiamy, iż stają się znacznie bardziej kaloryczne i ciężkostrawne. Poniżej kilka rad, które pomogą uniknąć tego typu błędów.
- Ryba – często wybierany karp. Aby zachować właściwości prozdrowotne tej potrawy, zamiast tradycyjnego smażenia – upieczmy ją w folii w piekarniku; przygotujmy w galarecie; ewentualnie usmażmy na patelni, ale bez panierki i dodatku tłuszczu.
- Zupa – grzybowa lub barszcz czerwony. W tym wypadku korzystajmy z suszonych lub mrożonych grzybów oraz świeżych buraków. Omijajmy koncentraty oraz zupy w proszku. Zamiast pełnotłustej śmietany użyjmy naturalnego, chudego jogurtu. Na koniec dodajmy przyprawy: pieprz, koperek, tymianek, pietruszkę, które ułatwią trawienie.
- Pierogi oraz uszka – niezastąpione w ten wyjątkowy wieczór – możemy przygotować z mąki pełnoziarnistej, razowej lub orkiszowej. Zrezygnujmy z ich podsmażania, czy polewania cebulką z tłuszczem.
- Ziemniaki – po dokładnym umyciu gotujmy je w mundurkach. Dzięki temu zachowają swoje właściwości odżywcze – błonnik oraz witaminy.
- Kapusta świeża oraz kiszona – wykorzystywana jako farsz do pierogów czy uszek – aby zmniejszyć ich kaloryczność podsmażajmy ją na niewielkiej ilości oleju rzepakowego lub oleju kokosowego.
Dania wilijne fit to dobry pomysł na zdrowy początek Świąt.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o pysznych i niezastąpionych wypiekach świątecznych. W tym wypadku też mamy kilka rad, które ujmą kaloryczności ciastom i ciasteczkom.
- Nie wyobrażamy sobie ciast, które mogłyby być całkiem niesłodkie. Jednak biały cukier to jedna z najbardziej szkodliwych substancji, którą możemy znaleźć w kuchni. Dobrą alternatywą będzie użycie stewii lub xylitolu. Charakteryzują się podobnym stopniem słodkości, jednak są prawie bezkaloryczne.
- Mąka to główny składnik większości ciast, W tym wypadku wybierajmy zdrowe jej odmiany: pełnoziarnistą, razową, orkiszową, kokosową, kukurydzianą lub jaglaną.
- Ostatnim, istotnym jednak składnikiem jest tłuszcz. W miarę możliwości zamiast masła użyjmy oleju kokosowego, który wykazuje mnóstwo pozytywnych działań prozdrowotnych.
Przepis na pyszny sernik z polewą czekoladową w wersji fit
Składniki na ciasto:
- 0,5 kg chudego twarogu,
- 3 jajka,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 4 łyżki mąki ryżowej,
- 6 łyżek cukru brzozowego – xylitolu,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- laska wanilii.
Składniki na polewę:
- łyżka kakao,
- 25 g oleju orzechowego,
- łyżka cukru brzozowego,
- 2 łyżki wody.
Przygotowanie ciasta:
Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Foremkę o średnicy 18 cm wykładamy papierem do pieczenia. Ucieramy mikserem żółtka z cukrem i olejem. Nie przerywając miksowania dodajemy stopniowo ser, następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Miksujemy do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Na koniec dodajemy wanilię oraz pianę z białek i delikatnie mieszamy całość łyżką. Przekładamy do foremki i pieczemy 40 – 50 minut.
Przygotowanie polewy:
Podgrzewamy olej, dodajemy resztę składników. Wszystko razem mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Polewamy ostudzone ciasto i pozostawiamy w lodówce do momentu podania.
Jak widać pyszna, wigilijna kolacja może być również zdrowa i niskokaloryczna, wystarczą drobne zmiany składników czy przepisów na dania.