Szukaj

Debatowali o wsparciu w biznesie

W Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyła się konferencja „Wsparcie biznesu w okresie spowolnienia. Gdzie i jak skutecznie uzyskać zwrotne wsparcie publiczne?”. Wydarzenie zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Celem spotkania była pomoc przedsiębiorcom w sięgnięciu po środki zwrotne obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej oraz po ostatnie dotacje. Środki, które mogą mieć szczególne znaczenie w okresie spowolnienia gospodarczego. Na spotkanie zaproszono przede wszystkim mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacje otoczenia biznesu. Konferencja dotyczyła instrumentów publicznych, wspierających prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej.

Uczestnikom przedstawiono mapę aktualnie dostępnych środków zwrotnych- ramowych, krajowych i regionalnych. Przedsiębiorcy mieli też możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami od funduszy unijnych oraz od zarządzania przedsiębiorstwem i ryzykiem w działalności gospodarczej lub finansach.

Spotkanie zainicjował Krajowy Punkt Kontaktowy Programu UE na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) „Instrumenty Finansowe dla MŚP” przy Związku Banków Polskich, we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego oraz partnerami: Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, polskim pośrednikiem finansowym programu CIP- Bankiem Pekao SA oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Era dotacji dobiega końca. Wyczerpują się ostatnie budżety i każdy przedsiębiorca planujący rozwój musi rozważać inne rozwiązania, szukać informacji. To bardzo ważne, szczególnie teraz w okresie spowolnienia gospodarczego. Celem ARR we współpracy z władzami samorządowymi jest wspomaganie rozwoju i przedsiębiorczości lokalnej, stąd zaproszenie do Częstochowy instytucji i ekspertów ds. nowych lub alternatywnych rozwiązań- mówił Marcin Kozak, Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie.

Przypomniał także o ulgach jakie miasto wprowadziło dla przedsiębiorców, m.in. zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy oraz w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują innowacyjne technologie.

Prezes ARR podkreślił też, że Częstochowa czeka na rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych, dzięki którym uda się przyciągnąć do miasta inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.

Inicjatorem spotkania był Krajowy Punkt Kontaktowy Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) przy Związku Banków Polskich, który odpowiada za informację nt. głównego unijnego programu ramowego skierowanego do przedsiębiorców, w ramach którego polskie firmy mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnych gwarancji unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Programy ramowe oznaczają możliwość zdobycia dodatkowych środków wsparcia dla państw członkowskich UE- spoza narodowych alokacji. W Polsce program aktywowano rynkowo kilkanaście miesięcy temu i już prawie pięć tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorców skorzystało z tych instrumentów, wykorzystując preferencyjne finansowanie o wartości ponad miliarda zł. Co najważniejsze, prawie połowa polskich beneficjentów to start up-y.

Możliwości programu CIP są jednak dużo większe. Jeszcze ponad 2,3 mld zł czeka na przedsiębiorców, o czym wielu z nich nie wie.

Za program CIP w Polsce odpowiada Minister Gospodarki, zaś jego wdrożenie wspierają PARP i Krajowe Punkty Kontaktowe.

– Na polskich przedsiębiorców czeka u krajowych pośredników programu CIP 2,5 miliarda zł- w formie preferencyjnych kredytów, pożyczek i poręczeń. Przedsiębiorca otrzymuje takie wsparcie- bez opłaty za to zabezpieczenie, bez ograniczeń pomocy publicznej i w uproszczonej formie- w systemie „jednego okienka”. Prawie pięć tysięcy firm już skorzystało z tej formy wsparcia- zarówno na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i na rozwój- mówił Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP w Polsce, przy ZBP.

Partnerem konferencji był Bank Pekao SA- największy polski pośrednik finansowy programu CIP. Bank ten jest nie tylko liderem rynku finansowania MŚP w Polsce, ale należy także do najbardziej zaangażowanych instytucji finansowych w zakresie programów publicznych.