Diatermia to zabieg z dziedziny fizykoterapii, przeznaczony do łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Istotą działania diatermii jest kontrolowane rozgrzanie tkanek za pomocą pola magnetycznego lub elektrycznego. Jakie są wskazania do takiej terapii i jakie korzyści ona przynosi?
Co to jest diatermia?
Diatermia powszechnie określana jest jako terapia polegająca na leczeniu ciepłem. Kontrolowane rozgrzanie tkanek następuje w wyniku wpływu pola elektromagnetycznego. W trakcie sesji zabiegowej wywołuje się punktowe nagrzanie tkanek, co wpływa na mięśnie rozluźniająco, a tym samym łagodzi dolegliwości bólowe.
W zależności od obranej metody stosuje się dwa rodzaje zabiegów leczenia ciepłem, takie jak:
- Diatermia kondensatorowa (pojemnościowa) – nagrzanie tkanek następuje pod wpływem pola elektromagnetycznego, z przewagą pola elektrycznego. Zabieg umożliwia nagrzanie tkanek zlokalizowanych płytko, przede wszystkim skóry i tkanki tłuszczowej.
- Diatermia indukcyjna – w tym przypadku przeważa pole magnetyczne, które cechuje się zdolnością do głębokiej penetracji tkanek. Nagrzaniu ulegają także mięśnie.
Rodzaje diatermii pod względem długości fal
Poza podziałem na diatermię kondensatorową i indukcyjną wyróżnia zabiegi różniące się od siebie wielkością stosowanych fal i częstotliwością drgań elektromagnetycznych:
- Diatermia krótkofalowa – w trakcie zabiegu stosuje się różne długości i częstotliwości fal, które są odczuwane jako ciepło o różnym nasileniu. Zabieg podzielony jest na kilka dawek ciepła, określanych jako: termiczna, oligotermiczna, diatermia termiczna i diatermia hipertermiczna.
- Diatermia długofalowa – wykorzystuje się pole 500-750 kHz o częstotliwości od 0,5 do 1,75 MHz i mocy w przedziale 100-300 Wat. Ten rodzaj diatermii stosuje się podczas zabiegów chirurgicznych, w tzw. nożach elektrycznych służących do cięcia i łączenia tkanek.
Wskazania do diatermii
Diatermia to popularny zabieg fizykoterapeutyczny, stosowany w przypadku dolegliwości o różnym nasileniu. Rozgrzanie tkanek wpływa korzystnie m.in. w przypadku bólu pochodzenia nerwowego, w tym u osób cierpiących na chroniczny stres, zmęczenie, czy stany lękowe. Diatermia sprawdza się także w przypadku poważnych schorzeń, takich jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- zapalenia stawów i zapalenia okołostawowe;
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- bóle mięśni różnego pochodzenia;
- trudno gojące się rany;
- stany pourazowe.