Owoce (jagody) winorośli, czyli winogrona zawierają w swoim składzie chemicznym takie substancje jak: barwniki zwane antocyjanami, cukry, pektyny, garbniki, witaminy A, B1, B2 i C. Większość upraw winogron służy do wyrobu wina, natomiast 10% konsumowanych jest pod postacią świeżych owoców. Niewielka część jagód przeznaczana jest do wyrobu rodzynek zawierających takie cukry proste jak glukoza i fruktoza. Nasiona winogron służą do produkcji oleju bogatego w witaminy A, E i B6 oraz kwas linolenowy należący do kwasów tłuszczowych egzogennych, czyli takich, których organizm sam nie jest w stanie syntetyzować. Wspomniany kwas chroni organizm przed wolnymi rodnikami powodującymi zmiany miażdżycowe, choroby neurologiczne, stany zapalne.
Paradoks francuski
Zaobserwowano, że mieszkańcy Francji mają niski wskaźnik umieralności z powodu chorób układu krążenia, co powiązano z wysokim spożyciem wina i oliwy z oliwek. Badania nad składem wina pozwoliły wykazać, że w napoju tym znajdują się polifenole – substancje obecne w świecie roślin. Wśród polifenoli wyróżniamy kwasy fenolowe, barwniki antocyjanowe, flawonole. W winogronach odnaleźć można wartościowy związek, jakim jest resweratrol o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Powyższy związek jest skryty także w morelach, ananasach, owocach morwy. Skąd bierze się większa aktywność przeciwutleniająca czerwonych win w porównaniu z owocami winorośli? Punktem wyjścia dla tego zjawiska może być leżakowanie napojów w dębowych beczkach, co wywołuje ekstrakcję substancji o potencjale antyoksydacyjnym z drewna. Innej przyczyny można doszukiwać się w zagęszczaniu moszczu winnego.
Konsumpcja winogron oraz czerwonego wina pomaga przeciwdziałać zawałom serca i udarom mózgu poprzez zapobieganie utlenianiu frakcji LDL cholesterolu (tj. „złego cholesterolu”). Kolejnym pozytywnym działaniem jest wpływ na podwyższenie stężenia cholesterolu HDL oraz zapobieganie mechanizmom nadmiernego krzepnięcia krwi mogącego doprowadzić do powstania zakrzepów i zatorów. Winogrona cechują się także właściwościami moczopędnymi i detoksykującymi wątrobę. Etanol zawarty w winie również wywiera pozytywny wpływ na organizm, bowiem pomaga podnieść poziom „dobrego” cholesterolu HDL, a także wpływa na uwolnienie się polifenoli ukrytych w pożywieniu. Podwójna dawka polifenoli otrzymana z trunku oraz z pożywienia wzmacnia efekt redukcji blaszek miażdżycowych ze ścian tętnic.
Wpływ na naczynia krwionośne
Trwają prace nad potwierdzeniem faktu, iż resweratrol miałby stymulować tworzenie naczyń krwionośnych w postaci wypustek z naczyń już istniejących. Nie ulega natomiast wątpliwości, że powyższa substancja przyczynia się do rozszerzania naczyń oraz posiada potencjał przeciwzapalny i przeciwzakrzepowy, czyli blokuje różne etapy aktywacji płytek krwi.
Działanie antynowotworowe
Resweratrol hamuje wszystkie etapy rozwoju guzów nowotworowych oraz wykazuje wpływ chemioterapeutyczny ze względu na właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, stymulujące apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórek) i antyproliferacyjne (zapobiegające podziałom patologicznych komórek). Konieczne są dalsze badania i próby kliniczne, które dadzą szansę na opracowanie metod zastosowania resweratrolu oraz wytypowanie dawek pomocnych w terapii mającej na celu hamowanie wczesnych stadiów raka, jak i przerzutów po operacji.