Grypa często mylona jest z przeziębieniem, ponieważ pierwsze objawy są praktycznie takie same. Jak to się dzieje, że z powodu błahego wirusa ludzie na całym świecie wciąż umierają? Jakie powikłania powstają po grypie i dlaczego to właśnie seniorzy są w grupie ryzyka?
Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Te dwie dolegliwości często mylnie brane są za tą samą chorobę. W przypadku przeziębienia zwykle czujemy się osłabieni, mamy dreszcze, katar, kaszel, czy ból gardła. W przypadku grypy objawy są podobne, jednak znacznie bardziej nasilone. Grypa uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, osłabia do tego stopnia, że ciężko jest wstać z łóżka. Co więcej, najczęściej towarzyszy jej wysoka gorączka, brak apetytu oraz bóle mięśni i stawów.
Do zakażenia wirusem grypy dochodzi szybko, drogą kropelkową – zarazki przedostają się przez nozdrza lun usta. Od momentu zakażenia do rozwoju choroby zwykle mija zaledwie kilka dni. W trakcie grypy zwykłe środki stosowane przy przeziębieniu nie przynoszą ulgi, ponieważ wirus inicjuje reakcje zapalne w całym organizmie. Istotą ciężkiego zwalczania tej choroby są nieustanne mutacje wirusów, dlatego by zapobiec zakażeniu należy powtarzać szczepienia ochronne co roku.
Jak dochodzi do powikłań po grypie?
Wirus grypy łączy się z komórkami ciała, rozmnaża i rozprzestrzenia na inne. Niestety zainfekowana komórka obumiera i zaburza działanie organizmu. W przypadku zainfekowanej śluzówki komórek układu oddechowego dochodzi do ich regeneracji, jednak zanim to nastąpi, w uszkodzonych komórkach często rozwija się zakażenie bakteryjne. To właśnie w wyniku powikłań w postaci zapalenia płuc dochodzi do wielu zgonów na całym świecie.
Powikłaniem po grypie może być także zainicjowany stan zapalny w innych narządach. Zdarza się, że pomimo ustąpienia wirusa stan zapalny siejący zniszczenia pozostaje np. w sercu, czy mózgu, co stanowi bezpośrednie ryzyko nieodwracalnych zmian i zgonu.
Kto jest najbardziej narażony na powikłania po grypie?
Do osób, u których notuje się najwięcej powikłań pogrypowych należą dzieci, osoby starsze oraz cierpiące z powodu innych chorób. W grupie tej znajdują się ludzie o osłabionej odporności. Dzieci wytwarzają przeciwciała znacznie wolniej niż osoby dorosłe. Z kolei seniorzy, zwłaszcza cierpiący na choroby przewlekłe najczęściej padają ofiarom powikłań po grypie i głównie w tej grupie dochodzi do największej ilości zgonów.
Nie należy bagatelizować jakichkolwiek objawów grypy. Warto pamiętać, że w trakcie choroby należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz wypoczywać, co zwiększy siłę organizmu do walki z chorobą.