Szukaj

Dobra forma wiosną

Dobra forma wiosną

Po zimie zawsze trudno się rozruszać, musimy jednak dołożyć starań, by wróciła do nas dobra forma wiosną.

Wraz z wiosną, z nową energią wracamy do ulubionych aktywności fizycznych – wkładamy rolki, buty biegowe, szykujemy rower.

Jesteśmy gotowi na pierwsze ciepłe dni, aby na sportowo wykorzystać wolny czas.

Decydując się na aktywność fizyczną, niezależnie od dyscypliny, powinniśmy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i  przygotowanie po okresie zimowego lenistwa.

Jest to ważne szczególnie kiedy planujemy udział w zawodach.

Dobra forma wiosną wymaga wcześniejszego przygotowania dzięki rozsądnym i dobrze zaplanowanym ćwiczeniom.

Według badania „Jak Polacy uprawiają sport”, przeprowadzonego na zlecenie LUX MED, 28% respondentów nabyło wiedzę teoretyczną na temat prawidłowego i bezpiecznego wykonywania ćwiczeń.

  • A jak wygląda to w praktyce?

Sezon wiosenny zbliża właściwie już się rozpoczął.

Dla niektórych jest to najbardziej wyczekiwany okres w roku, ponieważ nareszcie można spędzić aktywnie czas na powietrzu, z najbliższymi.

Inni z kolei zaczynają spełniać swoje noworoczne postanowienia i decydują się na pierwsze treningi.

  • Bieganie, rower, nordic walking, pływanie?

Niezależnie od tego jaki sport będzie nam towarzyszył na wiosnę i lato trzeba pamiętać o przygotowaniu organizmu, aby zminimalizować możliwość wystąpienia niepożądanych zdarzeń i kontuzji.

Zwłaszcza po zimowej redukcji aktywności, a niekiedy przebytej grypie, czy urazie odniesionym na nartach.

Nasze ciało domaga się teraz „zdrowotnego” przeglądu i właściwej oceny możliwości.

Zadbajmy zatem o to, by nasza sportowa pasja była bezpieczna i dopasowana do potrzeb naszego organizmu.

Badanie „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzone przez IQS na zlecenie LUX MED w maju 2015 na grupie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia.

  • Czy lekarz może być trenerem?

W przygotowaniu do treningów nie powinniśmy nigdy zapominać o tym, jak ważna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie podstawowych badań czy testów wydolności.
– Wtedy zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji lub przeciążenia np. serca, które mogą wykluczyć dalsze treningi lub przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Badania „Jak Polacy uprawiają sport” wykonane na zlecenie LUX MED pokazują, że zaledwie 3% osób uprawiających sport wykonało badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej.

4 na 10 respondentów nie wykonało żadnych działań, aby się do niej przygotować.

Niewielki odsetek, bo tylko 4% badanych odbyło konsultację z lekarzem, jeszcze mniej z fizjoterapeutą czy z trenerem danej dyscypliny – mówi Robert Korzeniowski.

Robert Korzeniowski jest Menadżerem Programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych” Grupy LUX MED.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa treningów oraz podniesienia własnej świadomości ciała, warto przeprowadzić badania kontrolne, sprawdzające naszą wydolność i sprawność.

Niestety, niska świadomość potrzeb sprawia, że zaledwie garstka Polaków przyznaje się do wykonania badań:

  • wydajnościowych (9%),
  • sprawnościowych (5%).

– Należy pamiętać, że uprawianie sportu to nie tylko pobudzanie do pracy mięśni, to także wysiłek kardio i zaangażowanie wszystkich partii ciała.

Podczas ćwiczeń angażujemy do większej pracy kręgosłup czy serce i obowiązkowo powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy w trakcie treningu lub udziału w zawodach nie będą one zbytnio przeciążane.

Każdy ma indywidualne granice możliwości i nie należy ich przekraczać dla dobra własnego zdrowia.

Niestety tylko 15% ankietowanych przebadało swoje serce, a 11% kręgosłup – podkreśla Robert Korzeniowski, Menadżer „Programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych” Grupy LUX MED.

  • Medycyna sportowa nie tylko dla sportowców!

Wyniki badania „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzone na zlecenie LUX MED pokazują, że Polacy nie zwracają dostatecznej uwagi na odpowiednie przygotowania do uprawiania sportu.

Przed przystąpieniem do treningu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy do niego przygotowani i nie narazimy się na kontuzję.

Wystarczy poświęcić trochę więcej czasu na rozgrzewkę lub zaplanować konsultację z lekarzem.

Jeśli zaleci odpowiednie badania – koniecznie trzeba je wykonać.

Tym samym zadbamy o właściwe przygotowanie do wiosennego i letniego sezonu oraz pełną sprawność i dobrą formę na cały rok!

Program Medycyna dla Sportu i Aktywnych obejmuje kompleksową opieką zarówno amatorów aktywności fizycznej, jak i osoby nastawione na udział w zawodach sportowych etc.

Każdy, kto wyznacza sobie cel taki jak:

może poznać swoje predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny sportowej, uchronić się przed urazami oraz w bezpieczny sposób poprawiać swoje wyniki.

Kompleksową opiekę nad osobami aktywnymi obejmuje zespół:

  • ortopedów,
  • kardiologów,
  • internistów,
  • dietetyków,
  • psychologów,
  • fizjoterapeutów.

Wszyscy mają doświadczenie w medycynie sportowej, a dzięki ich pomocy każdy będzie mógł uprawiać sport bezpiecznie, zdrowo i z pasją.