Szukaj

Domowe sposoby na zniszczone stopy

Domowe sposoby na zniszczone stopy

Skóra stóp podlega uszkodzeniom, na które wpływa wiele czynników, warto więc poznać domowe sposoby na zniszczone stopy. Cały dzień noszą ogromny ciężar i odpoczywają właściwie tylko wtedy,  gdy leżymy. Podczas biegania, chodzenia, a nawet zwykłego stania stopy ulegają różnym urazom.

Stopy narażone są na obtarcia, nacisk, ale także, w skrajnych przypadkach, na infekcje grzybicze. Wszystko to powoduje ból, odciski oraz ogólne uczucie dyskomfortu i zmęczenia stóp. Z wiekiem problem narasta, zmęczone stopy są bardziej podatne na kolejne urazy. W szczególności więc zadbać o nie powinny osoby starsze.

Aby zminimalizować działanie czynników powodujących choroby skóry stóp warto sięgnąć po sprawdzone, domowe i niedrogie sposoby. Połączenie cytryny i aspiryny w odpowiednich proporcjach spowoduje zmiękczenie twardego naskórka. Do przygotowania takiej mieszaniny potrzeba tylko 5 startych na proszek aspiryn zmieszanych z sokiem z jednej cytryny. Taka mikstura powinna używana do nacierania stóp co 3 dni, dzięki temu stopy szybko się zregenerują.

Kolejnym  prostym zabiegiem jest kąpiel w occie. Wystarczy zmieszać wodę z płynem do kąpieli, dolewając szklankę białego octu. Moczenie stóp powinno trwać ok. pół godziny. Po tym czasie uczucie ich zmęczenia powinno być znacznie mniejsze.

Domowe sposoby na zniszczone stopy powinien poznać każdy senior i seniorka

Należy stosować także peeling na skórę stóp, który warto wykonać samemu. Jest wiele składników, które można do tego wykorzystać. Mogą to być np. orzechy, cukier, kawa lub owsianka.

Po ciężkim i długim dniu, aby szybko zregenerować obolałe stopy zalecane jest uniesienie ich do góry. Dodatkowo można przyłożyć lód lub zimny okład żelowy. Dzięki ochłodzeniu stopy szybciej się zrelaksują, a także zminimalizuje to powstałe opuchnięcia. Na nabrzmiałe stopy warto również nakładać plastry ogórka, który jest bogaty w witaminy i działa ściągająco.

Ważne jest również systematyczne nawilżanie stóp odpowiednio przystosowanymi do tego kremami lub balsamami. Jeśli brak nam regularności w wykonywaniu tego zabiegu można co jakiś czas zastosować tzw. mocną dawkę. Polega to na naniesieniu dużej ilości balsamu nawilżającego na umyte stopy, a następnie założeniu grubych, ciepłych skarpet. Najlepiej czynność wykonać wieczorem, gdy kładziemy się spać.

Pamiętajmy jednak, ze bezruch nóg nie jest wskazany a ćwiczenia stóp poprawiają krążenie żylne, więc nie zalegajmy na kanapie w pozornej trosce o zdrowie.