Pasjonaci szachów, fanki aktywnego wypoczynku, a nawet miłośnicy historii i Bractwa Pięknego Słowa wezmą udział w akcji Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego.
Udowodnią, że na każdym etapie życia warto rozwijać swoje pasje, szukać nowych wyzwań, poznawać nowych ludzi i działać na rzecz innych. Wielopokoleniowa rodzina z Tarnowskich Gór – Teresa, córka Weronika, wnuki Kornelia i Kacper oraz mama Lidia pokażą, że dzisiejsze czasy są zbyt skomputeryzowane. Dlatego oni wspólnie gotują, pieką, a przy tym rozmawiają, śmieją się i dzielą doświadczeniami. Ryszard i Maciej – pasjonaci i społecznicy, których połączyła królewska gra – nauczą młodzież i osoby niepełnosprawne gry w szachy. Lech i jego wnuczka – Zuzia popularyzować będą pozycję dziadka – mentora, wychowawcy, opiekuna, przewodnika, a jednocześnie najlepszego przyjaciela. Poprzez historie, spotkania z ważnymi ludźmi, rozmowy o śląsko-lwowsko-gorolskiej mieszance wybuchowej, odkryją Nasz Bytom. Zainaugurują również akcję pn. Bractwo Pięknego Słowa. Irena i Aldona promować będą uprawianie sportu w każdym wieku. Łucja i Marzena skupią się na Śląsku – jego tradycjach, gwarze, potrawach. Będą się też wymieniać się muzycznymi doświadczeniami, pić herbatę i debatować o życiu… Natomiast Krystyna, Ania oraz Iza udowodnią, że światy seniorów i juniorów wzajemnie się przenikają, a ich mieszkańcy na przemian się inspirują.
Do końca listopada te międzypokoleniowe tandemy będą pracować nad swoimi projektami. Aby i inni mogli poczuć energię towarzyszącą spotkaniom, a przy okazji podejrzeć ich efekty, uczestnicy akcji na bieżąco będą się dzielić swoimi przemyśleniami na specjalnie do tego stworzonym blogu, tj. www.pokoleniowytandem.wordpress.com Umieszczać tam będą wpisy, zdjęcia i filmiki obrazujące ich międzypokoleniową przygodę.
Uczestnikami wydarzenia są mieszkańcy województwa śląskiego, pary senior-junior i sami seniorzy lub sami juniorzy (w wieku 18+) gotowi do połączenia w określonej dziedzinie i odkrycia nowej pasji.
„Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe. Świat zmienia się na tyle szybko, że wiedza gromadzona przez całe życie szybko traci na wartości. Brak naturalnych przestrzeni do kontaktów wielopokoleniowych w rodzinie, w przestrzeni miasta czy wsi sprawia, że młodzi i starsi mało o sobie wiedzą, rzadko współpracują. Po obu stronach rodzą się stereotypy” – mówi Barbara Szafir, zastępczyni Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. „Warto spotkać ze sobą różne pokolenia, aby przełamywać stereotypy, konfrontować odmienne spojrzenia na te same sprawy, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać”.
Celem wydarzenia jest promocja aktywności zawodowej i społecznej seniorów oraz budowanie świadomości, iż na każdym etapie życia warto rozwijać swoje pasje, szukać nowych wyzwań, podejmować pracę i działać na rzecz innych. Akcja propaguje również – wykorzystywany w projektach dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – mentoring. Pozwala on osobom w nim uczestniczącym na poznanie swoich mocnych stron, rozwijanie samoświadomości oraz dążenie do realizacji własnego potencjału.
Pokoleniowy tandem to inicjatywa Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego realizowana we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem EFS w Katowicach. Patronat medialny nad akcją objęło Radio Zet Gold. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.