Emerytura, to nie koniec, a początek życia, takie hasło przyświecało pomysłodawcom utworzenia w Kłobucku Akademii III Wieku. Jej uroczysta inauguracja odbyła się 10 września w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie uczelnia dla osób 50+ będzie mieć swoją siedzibę. Zainteresowanie przyszłych studentów było olbrzymie. Już pierwszego dnia chęć uczestniczenia w zajęciach zadeklarowało ponad 80 osób. Ponieważ zapisy będą jeszcze przyjmowane do kolejnego, październikowego zjazdu, z pewnością liczba ta jeszcze wzrośnie.
Pomysłodawczynią akademii jest dyrektorka kłobuckiego MOK-u Barbara Marszał-Kościelniak.
– Od pewnego czasu obserwowałam rosnącą liczbę osób w średnim wieku i starszych, które chętnie przyjęłyby jakąś ofertę kulturalną czy oświatową adresowaną właśnie do nich – opowiada pani dyrektor. – Osoby starsze coraz częściej są zainteresowane wszelkimi formami ciekawego spędzania wolnego czasu. Seniorzy to bardzo wdzięczna grupa odbiorców. Ci ludzie są niezwykle ciekawi nowych rzeczy, pełni energii i pomysłów, ale nie mieli dotąd zbyt wiele okazji, aby się realizować. W tym między innymi ma im właśnie pomóc nasza akademia.
Pierwsze rozmowy w sprawie sformalizowania zajęć dla osób w średnim i podeszłym wieku odbyły się w grudniu ubiegłego roku. O swoim pomyśle pani dyrektor opowiedziała burmistrzowi Kłobucka Krzysztofowi Nowakowi. Burmistrz pomysł podchwycił i w maju tego roku ruszyły prace nad powołaniem nowego stowarzyszenia, które zajęłoby się edukacją, integracją i aktywizacją osób starszych. Stowarzyszenie Akademia III Wieku zostało oficjalnie zgłoszone w Starostwie Powiatowym i sądzie. Efektem tego była właśnie wtorkowa inauguracja roku akademickiego w Kłobucku.
Przy powołaniu stowarzyszenia poza Barbarą Marszał-Kościelniak pracowali przedstawiciele Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kłobucku – Marian Góra i Józef Piec. Panowie, którzy mieli już wieloletnie doświadczenie w pracy z seniorami pomogli w opracowaniu zadań przyszłego stowarzyszenia.
– Od początku poparliśmy tę inicjatywę – opowiada Marian Góra. – Wspólnie opracowaliśmy program przyszłym zajęć, a także listę zadań, którymi stowarzyszenie się zajmie.
Poza wspomnianymi już przedstawicielami związku i panią dyrektor MOK-u w skład zarządu Stowarzyszenia Akademia III Wieku weszli także: Monika Wypych, Barbara Wróblewska, Janina Krawczyk, Małgorzata Piętka, Teresa Owczarek oraz Wojciech Krysiak.
– Od początku mieliśmy poparcie władz samorządowych Kłobucka – mówi Barbara Marszał-Kościelniak. – Śladem naszego pana burmistrza poszli inni samorządowcy z powiatu. Wójtowie ościennych gmin chcą pomóc swoim seniorom i obiecali pomoc w dowozie ich na zajęcia do Kłobucka. Będą im udostępniać gminne gimbusy. Mamy także poparcie rad sołecki i rad osiedli.
Na potrzeby akademii udostępniane będą seniorom pomieszczenia Miejskiego Ośrodka Kultury. Na początek burmistrz Krzysztof Nowak przekazał stowarzyszeniu 4 tysiące złotych. Ta dotacja pozwoliła ruszyć z zajęciami.
Zajęcia dla seniorów będą się odbywać raz w miesiącu. Wykłady, pogadanki i prelekcje dla całej grupy będą bezpłatne. W planach są m.in., wykłady na temat medycyny niekonwencjonalnej, zdrowotnych walorów miodów, a także prelekcje specjalistów, którzy poradzą, jak czytać umowy, by nie zostać oszukanym, jak udzielać pierwszej pomocy, zdrowo się odżywiać, czy nie paść ofiarą oszustów okradających osoby starsze.
Poza tymi wykładami organizatorzy proponują seniorom udział w warsztatach, m.in. tanecznych, teatralnych, plastycznych czy lekcjach języka angielskiego lub zajęciach z wizażu. Te warsztaty tematyczne będą odpłatne, ale ich koszt ma być niewygórowany i dostosowany do możliwości emerytów.
– Warsztaty będą prowadzić instruktorzy MOK-u, a także osoby z zewnątrz – opowiada Barbara Marszał-Kościelniak. – Zaproponowaliśmy na początek kilka różnych zajęć, ale jesteśmy otwarci na propozycje samych zainteresowanych. Chodzi przecież o to, aby robili to, co ich naprawdę interesuje.
Pierwszy zjazd poświęcony został przyjmowaniu zapisów, zapoznaniu seniorów z ofertą, a także z osobami, które będą z nimi pracować. Był także występ t pań z Miedźna – grupy Senioritki. Panie pracują pod kierunkiem instruktorki Magdaleny Żak, a prezentują tzw. taniec w kręgu, formę tańca dostępną dla osób w różnym wieku i różną kondycją fizyczną. Pokaz tak bardzo się spodobał, że na podobne zajęcia, które na akademii ma prowadzić Magdalena Żak chętnych nie brakowało.
Jako jedne z pierwszych do Akademii III Wieku zgłosiły się panie: Łucja Brol i Halina Honcel. Jak nam powiedziały na inauguracji, akademia to świetna okazja do tego, aby czegoś nowego się nauczyć, a przede wszystkich, aby wyjść z domu, oderwać się od codziennych spraw i spotkać z ludźmi.
– Jeszcze nie zdecydowałyśmy, na jakie warsztaty się zapiszemy, ale na pewno coś wybierzemy – mówiła Łucja Brol i jej koleżanka.
Chęć kontaktu z innymi rówieśnikami i poznawania nowych rzeczy przywiodła 10 września do MOK-u pana Leona Wierusa. On także chwalił pomysł otwarcia Akademii.
Na zajęcia z języka angielskiego, taniec i jogę zapisały się tuż po inauguracji nowego roku akademickiego przyjaciółki – panie Barbara Syguda i Jadwiga Bardaszko.
– Może jeszcze uda się wziąć udział w warsztatach teatralnych, albo zajęciach wokalnych? – zastanawiały się obie panie, przeglądając ofertę akademii.
Kolejny zjazd seniorów-studentów 8 października. Zaplanowano na ten dzień m.in. wizytę przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, który udzieli seniorom cennych porad. Kto nie był na inauguracji 10 września, może zapisywać się na zajęcia telefonicznie, dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, numer telefonu – 034 317 29 91.